Rozmowa z Józefą Szczurek – Żelazko, wiceminister zdrowia
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 05 kwietnia 2020 20:43

Epidemia koronawirusa przyspiesza w Polsce…

Mówiliśmy o tym od wielu tygodni. Działania podejmowane przez rząd znacznie spłaszczyły tę falę i doprowadziły do tego, że sama epidemia rozwija się u nas „pod kontrolą”. Myślę, że najgorsze przed nami. Oczywiście skala epidemii będzie zależała od nas samych: widzimy po krajach południowej Europy czy Stanach Zjednoczonych, że nie przestrzeganie zasad, doprowadziło tam do dramatycznych sytuacji. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia chińskie, tam zastosowano bardzo restrykcyjne przepisy związane z przemieszczaniem się doprowadziły  do sukcesów w walce z epidemią koronawirusa.

 

Będą kolejne obostrzenia?

Jestem przekonana, że jeśli będzie taka potrzeba, to resort zdrowia będzie takowe rozwiązania rekomendował.  W tym przypadku najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków. Determinacja rządu, by chronić nas przed najgorszym, jest ogromna. Te wszystkie obostrzenia mają spowodować, że koronawirusa szybko pokonamy, chociaż nadal droga do tego daleka.

 

Jak Polacy zachowują się w tym trudnym okresie?

Zdecydowana większośc bardzo dobrze. Ale niestety są sygnały, że niektórzy łamią przepisy kwarantanny, że spora grupa osób nadal lekceważy zasady, by nie gromadzić się w grupach większych niż dwie osoby. Nadal wiele osób wychodzi, chociaż nie powinna, nie ma takiej potrzeby. Po raz kolejny apeluję do mieszkańców regionu tarnowskiego. Jeśli zależy wam na zdrowiu i życiu swoim, swoich bliskich, przestrzegajcie zasad wprowadzonych przez rząd.

 

Rząd radzi sobie z koronawirusem?
Jak najbardziej. Dzięki wprowadzonym przez rząd działaniom oraz dzięki zachowaniu Polaków mamy szansę ograniczyć gwałtowny napływ chorych do szpitali zakaźnych. Tam przygotowanych jest 10 tys. łóżek i 1200 respiratorów. Mamy zatem jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jest także decyzja o dystrybucji środków ochrony osobistej nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych szpitali, POZ, aptek, ratownictwa medycznego, służb takich, jak policja i straż graniczna. Będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 119 tys. masek FFP2 i wyższych, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych oraz 60 tys. 5-litrowych.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .