Reklama
W Małopolsce mamy 123 potwierdzonych przypadków Koronawirusa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 29 marca 2020 09:09

godz. 09.30 (niedziela, 29 marca) - 123 osób zakażonych w Małopolsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 11 osób.

 

W tej grupie jest:

 

- 5 osób z Krakowa (1 kobieta i 2 mężczyzn w sile wieku, 1 młody mężczyzna oraz 1 niepełnoletni),

 

- 4 osoby z powiatu brzeskiego (2 kobiety i 1 mężczyzna w sile wieku oraz 1 młoda kobieta),

 

- 1 osoba z powiatu wielickiego (mężczyzna w sile wieku),

 

- 1 osoba z Tarnowa (starsza kobieta).

 

Aktualnie 2 osoby z tej grupy są hospitalizowane, a pozostałe 9 przebywa w izolacji domowej.

 

godz. 16.00 (sobota, 28 marca) - 109 osób zakażonych w Małopolsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 4 osób – mieszkańców powiatów: bocheńskiego (kobieta w sile wieku), krakowskiego (młoda kobieta i młody mężczyzna) oraz myślenickiego (osoba niepełnoletnia). 3 osoby pozostają w izolacji domowej, a jedna w hospitalizacji.

 

 

godz. 18.00 (piątek, 27 marca ) - 93 osób zakażonych w Małopolsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 18 osób.

W tej grupie jest 11 osób z Krakowa (2 młode kobiety, 5 kobiet w sile wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w sile wieku, 1 starszy mężczyzna), po 2 osoby z powiatów: wielickiego (2 kobiety – starsza i młoda) i bocheńskiego (dwie kobiety – starsza i w sile wieku) i 3 osoby z powiatu krakowskiego (2 kobiety w sile wieku i mężczyzna w sile wieku).

13 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej. Pozostałe osoby zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie lub już tam przebywają; jedna osoba jest w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

 

godz. 12.00 (piątek, 27 marca ) -75 osób zakażonych w Małopolsce

badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych sześciu osób.

 W tej grupie są:

 - mieszkanka Krakowa w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;

 - mieszkaniec Krakowa w sile wieku, który pozostanie w izolacji domowej;

 - mieszkanka Krakowa w sile wieku, która została skierowana do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie;

 - mieszkanka powiatu krakowskiego w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;

 - mieszkanka Nowego Sącza w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;

 - mieszkaniec Nowego Sącza w sile wieku, który pozostanie w izolacji domowej.

 

godz. 21.08 (środa, 25 marca) - 56 osób zakażonych w Małopolsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych czterech osób: kobiety w sile wieku z powiatu wielickiego, starszego mężczyzny z powiatu wielickiego (te dwie osoby przebywają w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ich stan jest stabilny), kobiety w sile wieku z powiatu wadowickiego i młodej kobiety z powiatu tarnowskiego (te dwie osoby zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ich stan jest dobry).

godz. 20.00 (środa, 25 marca) - 52 osoby zakażone w Małopolsce

Aktualnie w Małopolsce mamy 52 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata. 19 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa, powiatu bocheńskiego, powiatu tarnowskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, i innego województwa.

Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

Przypomnijmy. Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu (lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji). Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.

Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.

Wobec pytań dotyczących zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusemSARS-CoV-2, informujemy, że osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .