Reklama
Gnojnik. 21 milionów na inwestycje
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 10 marca 2020 10:29

W  2019 roku gmina Gnojnik wydała na inwestycje ponad 21 milionów złotych. Oznacza to, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy, zainwestowaliście ponad 2650 złotych. Przyznam szczerze, kwota imponująca, naprawdę robi wrażenie. Jaki jest klucz do tego ogromnego sukcesu? - Rzeczywiście gmina Gnojnik sporo inwestuje. Pod tym względem jesteśmy liderami w powiecie brzeskim, jedną z najlepszych gmin w Małopolsce. Oczywiście to spore wyzwanie logistyczne i finansowe. Efekt wieloletniej pracy, szukania pieniądze w różnych funduszach krajowych i unijnych, to także skutek doskonale przygotowanych wniosków o środki finansowe, wysoko ocenionych przez ekspertów. Mogę powiedzieć, że od kilku lat, z żelazną niemal konsekwencją, realizujemy strategię rozwoju naszej gminy. Inwestujemy na wielu płaszczyznach. To nie tylko inwestycje związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, ale także poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach, remonty jezdni, budowa chodników, remonty szkół, wsparcie dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, zagospodarowanie centrów miejscowości, rozwój bazy sportowej czy kulturalnej. Inwestujemy w oparciu o wielomilowe dotacje pozyskane ze środków krajowych i zagranicznych – mówi wójt Sławomir Paterek.

Przez  dziewięć ostatnich lat, kiedy udawało się finansować niektóre inwestycje w 75 czy nawet 80 procentach z dotacji. W latach 2010 – 2020 nasza gmina zainwestowała około 70 milionów, pozyskując na ten cel około 40 milionów złotych.  Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale także oczyszczalni ścieków to największa inwestycja w dziejach naszej gminy. Mam nadzieję, że wszystkie prace uda się zakończyć w ciągu dwóch najdalej trzech najbliższych lat. Na razie prace przebiegają bardzo sprawnie. Ja przypomnę, że jesienią 2018 roku rozpoczęły się pierwsze roboty. Rozpoczęcie prac ziemnych przez wykonawców poprzedził bardzo czasochłonny etap prac projektowych. Warto dodać, że nasza gmina uzyskała dotacje na realizację dwóch ekologicznych przedsięwzięć, zakładających rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie miejscowości Gnojnik, Gosprzydowa, Lewniowa, Uszew i Zawada Uszewska. Jeden z projektów zakłada również wyposażenie w instalację fotowoltaiczną oczyszczalni ścieków w Gnojniku. Koszt realizacji prac projektowych i ziemnych oszacowano na kwotę ponad 21 miliona złotych. Blisko 15 milionów stanowi dotacja uzyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To największa w dziejach gminy inwestycja: zarówno pod względem finansowym, jak też rzeczowym i logistycznym. Prace podzieliliśmy na kilka etapów – dodaje wójt Paterek.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rt ap

pr012021a

fbprofil

kk2021

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .