Borzęcin. Budowę w połowie sfinansuje gmina i województwo
WYDARZENIA - Borzęcin
środa, 05 lutego 2020 21:30

L1050755Do końca września powinny zakończyć się prace budowlane przy rozbudowie  remizy strażackiej w Borzęcinie. Jakkolwiek umowa z wykonawcą opiewa na ponad 2.45 miliona złotych, w połowie tę kwotą gminie udało się pozyskać w ramach unijnej dotacji. Wniosek przygotowany przez tutejszy samorząd został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. -  Za okazaną nam pomoc finansową serdecznie dziękuję, w imieniu własnym, samorządu, jak i druhów – mówi naszej redakcji wójt Janusz Kwaśniak.


Intensywnie prowadzone są prace związane z realizacją inwestycji pn. „Rozbudowa i przebudowa Remizy OSP w Borzęcinie Górnym na potrzeby Budynku Wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem działki nr 5123”. Aura w tym przypadku sprzyja budowlańcom. Na razie wszystko przebieg zgodnie z harmonogramem.  Rozbudowa remizy pozwoli na  powstanie dwóch nowych stanowisk garażowych dla pojazdów OSP. Przybędzie także sala wielofunkcyjna i szkoleniowa, zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne dla korzystających z obiektu, w tym świadczeniobiorców Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zagospodarowany zostanie teren w centrum miejscowości. Warto dodać, że wykonawcą robót jest Firma Handlowo – Usługowa „EL-BUD” Leszek Wójcik z Borzęcina. Koszt inwestycji zamyka się kwotą 2 milionów 245 tysięcy 898 złotych.

Dotacja od marszałka
- Projekt obejmuje wydłużenie istniejącego budynku o część zawierającą: na parterze garaż dla dwóch samochodów bojowych straży pożarnej, na piętrze salę wielofunkcyjną z zapleczem, na poddaszu salę szkoleniową. W ramach przebudowy części istniejącej wybudowana zostanie zewnętrzna winda panoramiczna dla osób niepełnosprawnych, zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne wewnątrz budynku, na parterze wykonane zostanie zaplecze sanitarne dla potrzeb OSP, a na piętrze i poddaszu nowe węzły sanitarne. Ponadto w miejscu rozebranego budynku handlowego (była masarnia) wybudowany zostanie, przylegający do bryły nowego obiektu plac z małą architekturą, zielenią i miejscami parkingowymi – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. Na realizację zadania gmina Borzęcin pozyskała dofinansowanie w ramach działania 11.2 Odnowa obszarów wiejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w kwocie 1 milion 299 tysięcy 625 złotych. Termin realizacji inwestycji, zgodnie z umową upływa 30 września 2020 roku.

OSP docenione
Od wielu lat gmina sporo „inwestuje” w rozwój jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Działa ich na terenie gminy sześć, w tym jednostka z OSP Borzęcin Górny, która funkcjonuje w strukturach Krajowego System Ratowniczo - Gaśniczego. Wójt Janusz Kwaśniak podkreśla, że cała Obrona Cywilna opiera się na druhach – ochotnikach. Wiele razy udowodnili, że można na nich polegać. Jakkolwiek od kilku lat aura jest łaskawa dla mieszkańców, to jednak nie usypia to czujność władz gminy i samych ochotników. - W ostatnich latach wykonaliśmy zabezpieczenie przeciwpowodziowe Borzęcina, wyposażyliśmy jednostki w nowy sprzęt, oczywiście nie daje to pełnej gwarancji, że do kolejnej powodzi czy lokalnych podtopień znowu nie dojdzie. Dlatego inwestujemy w strażaków – mówi wójt Janusz Kwaśniak. Jednostka w Borzęcinie Górnym posiada na stanie cztery pojazdy: ciężki, średni i 2 lekkie oraz dysponuje łodzią. Warto wspomnieć, że w ostatnich trzech latach gmina zakupiła dwa nowe pojazdy strażackie, zainwestowała także w sprzęt gaśniczy. Na tym plany samorządu się nie kończą. Po remoncie remizy w Borzęcinie Górnym, przyjdzie czas na trzy kolejne inwestycje: w Borzęcinie Dolnym, w Łękach i w Jagniówce. W pierwszym przypadku gmina już posiada stosowną dokumentację, w pozostałych – niebawem rozpoczną się prace projektowe. Druhowie z OSP Borzęcin Górny nie kryją zadowolenia. - Otwarcie remizy po remoncie będzie wielkim świętem naszej jednostki. Należymy do KSRG, co roku wyjeżdżamy po kilkadziesiąt razy. Tera będziemy mieli doskonałe warunki. Słowa uznania i podziękowania należą się wójtowi, radnym i władzom województwa małopolskiego – podkreślają tutejsi strażacy.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .