Reklama
Dębno. Najwyższa dotacja dla gminy w Małopolsce
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 04 lutego 2020 20:15

Jeszcze się nowy rok na dobre nie „rozkręcił”, a gmina Dębno może poszczycić się pierwszą, większą dotacją pozyskaną z budżetu województwa małopolskiego. Kwota ogromna, stanowiąca niewiele mniej niż inne gminy w regionie tarnowskim, wydają na inwestycje w ogóle. Mowa o kwocie blisko 1.7 miliona złotych, które w ramach dotacji unijnej, spłynie do gminy na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jak mówi naszej redakcji wójt Wiesław Kozłowski samorząd szacuje, że całe zadnie będzie kosztowało około 2.5 miliona złotych. W styczniu Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał i zatwierdził projekty do dofinansowania w ramach konkursu gospodarki odpadami SPR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W sumie środki trafią do 14 gmin w Małopolsce , w tym do trzech gmin z regionu tarnowskiego. Obok gminy Dębno dotację przyznano Skrzyszowowi oraz Szerzynom. Dodajmy, że w rozstrzygniętym niedawno naborze kwota dotacji jaką otrzymała Gmina Dębno jest najwyższa w całym Województwie Małopolskim. – To jest kolejny dowód na to, że przygotowujemy wnioski na najwyższym poziomie – tłumaczy wójt Wiesław Kozłowski.

PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce na terenie gminy, w którym mieszkańcy pozostawiać mogą odpady komunalne zebrane w sposób selektywny. – Chcemy, by nasz obiekt spełniał wszelkie unijne standardy - mówi wójt gminy Wiesław Kozłowski. W nowym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieszkańcy będą mogli samodzielnie, w wybranym przez siebie momencie zawieźć tam m.in. przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone, odpady budowlanedeb i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, meble itp. Wójt Kozłowski podkreśla, że obowiązek posiadania PSZOK na terenie gminy reguluje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości. – Tym bardziej cieszy nas, że obiekt ten zostanie wybudowany z wykorzystaniem środków pochodzących z Unii Europejskiej. Blisko 1.7 milionową dotację otrzymała gmina w ramach wsparcia finansowego udzielonego przez samorząd województwa małopolskiego. Będzie to obiekt spełniający wszelkie normy krajowe i unijne - obiekt na miarę XXI wieku. W ramach projektu nie zabraknie także działań promocyjnych, informacyjnych, a przede wszystkim edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Zaplanowano współpracę z przedszkolami i szkołami, gdzie zostaną przeprowadzone liczne warsztaty, wykłady, a także konkursy wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami. Starsi mieszkańcy, podczas spotkań edukacyjnych, również będą mogli poszerzyć horyzonty na temat recyklingu. A wszystko po to, by świadomość ekologiczna oraz wiedza na temat ochrony naszego środowiska nieustannie wzrastała – dodaje wójt Wiesław Kozłowski.

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatrbane2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .