Reklama
Kończyska. Dużo ciekawych pomysłów
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 31 stycznia 2020 22:32

Gmina Zakliczyn jest przykładem wzorowego prowadzenia polityki senioralnej – uznał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Odwiedził Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w gminie Zakliczyn, które mieści się w Kończyskach. Symbolicznie pokroił okolicznościowy tort na zakończenie realizacji programu „Szlachetny Samarytanin”, który finansowany był ze środków rządowych. Aktywizacja społeczna seniorów w gminie Zakliczyn prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie. Zakończony właśnie projekt „Szlachetny Samarytanin”, polegający m.in. na warsztatach świadomości wolontariatu dla osób starszych. Przygotowywały jego uczestników (30 osób w wieku 60+) do samopomocy, a poza uzyskaniem odpowiednich do pracy wolontariusza kompetencji i umiejętności mieli zorganizowane wyjazdy do kina, teatru, na koncerty, wystawy i wycieczki.

 

Starsi mieszkańcy gminy Zakliczyn mogą również uczestniczyć w nowatorskim projekcie „Aktywni seniorzy w cyfrowym Zakliczynie”. Otrzymują opaski SOS, z których korzystać mogą w razie zagrożenia zdrowia lub życia, przewidziano również zakup i udostępnienie seniorom pięciu rowerów elektrycznych czy zakup laptopów i przyłączenie do Internetu w 40 gospodarstwach domowych seniorów, prowadząc równocześnie szkolenia m.in. z zakresu komputera. Realizowanych w zakliczyńskiej gminie jest też wiele innych projektów z zakresu polityki senioralnej. I co istotnego – robione są we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wojewoda Piotr Ćwik spotkał się z seniorami w Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w gminie Zakliczyn, które mieści się w Kończyskach. To miejsce, w którym od dwóch lat seniorzy mają zapewnioną opiekę dzienną oraz usługi aktywizujące i usprawniające. Placówkę prowadzi Samarytańska Fundacja Organizacji Pozarządowych wraz z samorządem Zakliczyna i Spółdzielnią Socjalną „Serce Pogórza”. - Gratuluję tego wszystkiego, co tutaj dzieje się w obszarze seniorów. Gmina Zakliczyn jest przykładem wzorowego prowadzenia polityki senioralnej. Pozyskuje pieniądze, robi to skutecznie, ale też umie je dobrze wykorzystywać. Powstaje tu dużo dobrych i ciekawych pomysłów w celu aktywizacji seniorów – mówił Piotr Ćwik. Wojewoda poinformował, że w Małopolsce w szybkim tempie przybywa takich ośrodków jak w Kończyskach. W 2015 roku było zaledwie 8 placówek, w których dzienny pobyt i opiekę zapewnionych miało 180 seniorów, a obecnie jest ich już 75 i uczęszczają do nich 1973 starsze osoby. To dziesięciokrotny wzrost.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .