Powiat Brzeski. Inwestuje na północy
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 28 stycznia 2020 21:35

Dwa duże zadania drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych zaplanował powiat brzeski w tym roku. Jest to droga powiatowa w Przyborowie, w gminie Borzęcin oraz droga w Sufczynie, Perłe i Biadolinach Szlacheckich w gminie Dębno. W ramach tych inwestycji zaplanowano nie tylko modernizację jezdni, ale także budowę chodników, zatok przystankowych całej infrastruktury drogowej. Konturujemy także programy duże projekty edukacyjne. Są to bardzo duże środki – pozyskaliśmy na nie ponad 10 milionów złotych – wylicza starosta Andrzej Potępa. Mamy przygotowaną dokumentację na remont dróg powiatowych w Gminie Szczurowa. Przygotowywany jest także wniosek na drogę Przyborów – Borzęcin.

Nie ukrywam, że chcielibyśmy także wyremontować ulicę Małopolską w Jadownikach. Ja przypomnę, że w ubiegłym roku udało się zrealizować dwie duże inwestycje drogowe na południu powiatu: drogę Gnojnik – Lewniowa – Złota – Biskupice Melsztńskiej oraz drogę z Tymowej przez gminę Iwkową. W tym roku zmieniła się filozofia wydawania środków na budowę chodników przy drogach powiatowych. Nie będzie już inwestycji finansowanych po połowie przez gminy i powiat? Wspólnie z burmistrzami i wójtami uznaliśmy, że bardziej efektywne jest teraz, odkąd działa Fundusz Dróg Samorządowych, realizowanie inwestycji właśnie w oparciu o FDS. Zamiast po 200 – 400 metrów chodnika wybudowanego w każdej gminie, lepiej zrobić duży odcinek w dwóch – trzech gminach. Do tej pory finansowaliśmy budowę chodników w proporcji 50 procent powiat, 50 procent gmina. Teraz z FDS możemy otrzymać 80 procent, a my – mówię powiat i dana gmina, dopłacamy po 10 procent. Jest to ekonomiczniejsze rozwiązanie. Oczywiście w przypadku FDS musimy realizować duże zadania. Przypomnę, że w tamtym roku, w oparciu o Funduszu Dróg Samorządowych, na południu powiatu brzeskiego, w trzech gminach wybudowaliśmy około 3.5 kilometra chodnika – dodaje starosta Andrzej Potępa.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .