Reklama
Borzęcin. Gmina z budżetem
WYDARZENIA - Borzęcin
niedziela, 26 stycznia 2020 00:00

Rada Gminy Borzęcin na sesji 21 stycznia grudnia 2020 roku uchwaliła budżet na ten rok. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 43 571 679,47 zł, , a po stronie wydatków kwotą 42 471 679,47 złotych. Tak skrojony budżet pozwoli na zmniejszenie zadłużenia o około 1.1 miliona złotych. - W ten sposób gmina już dzisiaj przygotowuje się do pozyskania kolejnych dużych środków z nowej perspektywy budżetowej Wspólnoty Europejskiej – tłumaczy wójt Janusz Kwaśniak.

Tradycyjnie już najwięcej kosztuje utrzymanie sieci szkół i przedszkoli. Warto w tym miejscu dodać, że do subwencji oświatowej gmina musi sporo dopłacić. Samorząd nie planuje jednak żadnych zmian w strukturze szkół i przedszkoli. Na inwestycje zaplanowano kwotę 4 712 459,73 zł, złotych. To nie mało, zważywszy że wiele gmin od lat na rozwój przeznacza zaledwie kilka procent budżetu, ale też stosownie do uwarunkowań i naszej polityki rozwoju, która zakłada inwestowanie przy udziale środków zewnętrznych, a  nie za „swoje”. Blisko pół miliona złotych zarezerwowano na inwestycje drogowe. Poprawa stanu dróg gminnych i powiatowych to od wielu lat priorytet działania tutejszego samorządu. Ktokolwiek pamięta jak wyglądały jezdnie w gminie przed dwudziestoma laty przyzna, że pod tym względem doszło tutaj do prawdziwej rewolucji. Zaplanowano budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej w Przyborowie (wsparcie gminy dla Zarządu Dróg Wojewódzkich). Ponad dwieście tysięcy gmina dołoży powiatowi brzeskiemu na przebudowę drogi powiatowej nr 1431K „Przyborów przez wieś”. Wkład gminy pozwoli na wybudowanie kilkuset metrowego odcinka chodnika. 80 procent kosztów pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych, a po 10 procent dołożą solidarnie zarząd powiatu brzeskiego oraz wójt Borzęcina.

W tym roku remontowane będą także drogi gminne m.in. "Wojnicka" w Bielczy, gdzie prowadzone będą prace polegające na dalszej zabudowie rowu i budowie ciągu pieszo – jezdnego. W budżecie zabezpieczono również środki na wypłatę odszkodowań za grunty zajęte pod budowę drogi gminnej "Zagórze". Samorząd przeznaczył także środki na montaż kilku progów zwalniających. Okazało się, że to skuteczne narzędzie w „walce” z piratami drogowymi.

Sporym wyzwaniem finansowym i logistycznym będzie rozbudowa i modernizacja budynku OSP w Borzęcinie Górnym. W sumie na inwestycje w jednostkach OSP gmina wyda ponad dwa miliony złotych. Gmina przyłączyła się także do ogólnopolskiej wojny z „kopciuchami”. Dlatego kolejna grupa mieszkańców będzie mogła skorzystać z pomocy unijnej na wymianę pieców węglowych, na nowe – energooszczędne piece na paliwo płynne i stałe. Grubo ponad pół miliona złotych zapisano na uzbrojenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie. - Rozwój gospodarczy i lokowanie w gminie nowych firm ma ogromne znacznie. Z jednej strony są to nowe miejsca pracy, z drugiej wzrost wpływów budżetowych w postaci podatków i opłat lokalnych – tłumaczy Janusz Kwaśniak.


Ponad sześćset
tysięcy złotych zaplanowano na modernizację Domu Ludowego w Borzęcinie oraz siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. Żeby kwestie rewitalizacji tej części miejscowości zamknąć w zupełności, gmina zleci także odnowienie Pomnika Ofiar I i II wojny światowej. Powody do radości mają także sportowcy z Bielczy. Samorząd zapowiada bowiem kontynuację remontu tutejszego stadionu piłkarskiego.

 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .