Gnojnik. Apel wójta
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 07 stycznia 2020 21:43

Opłaty za wywożenie śmieci rosną z roku na rok. Jest kilka tego powodów. Pierwszy – co roku „produkujemy” coraz więcej śmieci. Po drugie – rosną koszty opłat za wywożenie tony śmieci na składowisko. Po trzecie – rosną koszty firm zajmujących się odbiorem śmieci (wzrost płac, kosztów eksploatacji pojazdów). Co możemy zrobić, aby zapobiec dalszemu drastycznemu wzrostowi opłat? Czy to jest możliwe. – Na pewno możemy podjąć próbę zmniejszania tych cen, jakkolwiek nie jest to ani łatwe, ani proste. System musi się bowiem bilansować. Oznacza to, że gmina musi zebrać tyle pieniędzy od mieszkańców, ile wydaje na wywóz śmieci i ich utylizację – tłumaczy naszej redakcji Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik.

Wszyscy mieszkańcy gminy muszą przestrzegać zasad prawidłowej segregacji. W roku czarnym, służącym do gromadzenia pozostałości po sortowaniu nie mogą znaleźć się odpady, które można wysegregować lub oddać na PSZOK. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą nie mogą oddawać odpadów z działalności do PSZOK i dorzucać do domowych worków. Przedsiębiorca w przypadku kontroli z urzędu gminy lub Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska musi wykazać się umową i rachunkami na odbiór śmieci z jego działalności, w przeciwnym razie grożą mu finansowe konsekwencje za nie wywiązywanie się z obowiązków wynikających z ustawy o odpadach i ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Odpady z remontu, budowy domu to nie odpady komunalne, wytwórcą odpadów jest firma prowadząca roboty i to ona powinna mieć zawartą odrębna umowę na wywóz i zagospodarowanie tych odpadów. Każda działalność gospodarcza generuje jakiegoś rodzaju odpady więc prowadząc firmę trzeba wziąć pod uwagę także koszty z nimi związane. Dorzucanie tych odpadów do worków z własnego gospodarstwa domowego lub do worków mieszkańców u których wykonywane są usługi  skutkuje zbiorową odpowiedzialnością wszystkich mieszkańców. Odpady powstające w wyniku usług czy robót remontowo – budowlanych to nie są odpady komunalne. Zasady prawidłowej segregacji.

Przyjmuje się, że wszystkie odpady, które da się wysegregować powinny znaleźć się w kolorowych workach: zielony – szkło, niebieski – papier i tektura, żółty – plastik, metale i opakowania wielomateriałowe, brązowy – odpadki kuchenne biodegradowalne, czarny - pozostałości po sortowaniu. Odpady należy odpowiednio przygotować, to znaczy: plastikowe butelki odkręcić i zgnieść, puszki i kartony zgnieść, opakowania powinny być opróżnione. W placówkach oświatowych prowadzone są zbiórki nakrętek, makulatury lub innych odpadów z przeznaczeniem na cele charytatywne lub potrzeby szkoły. Selektywna zbiórka odpadów oznacza, że do czarnego worka nie będą wrzucane tekstylia, leki, baterie, żarówki. Te odpady również posegregowane i niezanieczyszczone innymi frakcjami należy dostarczyć do PSZOK. Worki należy okleić odpowiednimi etykietami – apeluje wójt Paterek.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .