Czchów. Romowie bez zameldowania
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 29 października 2019 10:27

Burmistrz Czchowa Marek Chudoba odmówił zameldowania Romów, którzy – jego zdaniem – od maja 2019 roku mieszkają nielegalnie w domu przy ulicy Sądeckiej. Twierdzi, że wydając zgodę na ich zameldowanie złamałby prawo, skoro Naczelny Sąd Administracyjny orzeczeniem, jasno stwierdził, że nie istnieje prawna możliwość realizacji zadań w zakresie mieszkalnictwa komunalnego w oparciu o budynki zakupione na terenie innej gminy.

-Gdybym zameldował Romów popełniłbym po prostu przestępstwo – uważa Marek Chudoba. Skoro NSA uznało, że takie działania jak działanie samorządu Limanowej, gminy która zakupiła w Czchowie dom i eksmitowała Romów z innego budynku, są niezgodne z prawem – bo nie miała prawa zakupić domu poza gminą i przeznaczyć go na cele komunalne – to wydanie decyzji o zameldowaniu byłoby kolejnym krokiem łamania przepisów. - Innego zdania jest jednak wojewoda małopolski, który nakłania burmistrza do zameldowania Romów. Sprawę rozstrzygnie ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny, a potem – bo bez względu na orzeczenie obydwie strony już dzisiaj zapowiadają odwołanie od niego – Naczelny Sąd Administracyjny.

Przypomnijmy, że 20 maja 2019 roku złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Brzesku o możliwości popełnienia przestępstwa przez Burmistrza Miasta Limanowa. Ponadto wystąpił z wnioskami o interwencje do Wojewody Małopolskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Warto dodać, że niezależenie od działań władz samorządowych gminy Czchów sami mieszkańcy wysłali do władz państwowych i parlamentarzystów, petycje w której przedstawiają zarzuty niezgodnego z prawem działania Burmistrza Miasta Limanowa oraz swoje postulaty i oczekiwania. Burmistrz Czchowa oświadcza, że podejmie wszelkie dozwolone prawem działania, które pozwolą na ostateczne wyjaśnienie całej sytuacji i doprowadzenia do przywrócenia praworządności w działaniach władz Miasta Limanowa – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta w Czchowie.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

82481828 955228938204057 6882106877572808704 n

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .