Czchów. Pobili się Romowie
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 26 września 2019 20:55

L1010873„Latające” kamienie, wybite szyby, nocne patrole policji – tak wygląda od kilku dni teren w Czchowie, gdzie wiosną tego roku, zamieszkali Romowie. Przed kilkoma dniami doszło do walk wewnątrz etnicznych. Co była tego przyczyną? Na te i inne pytania próbuje znaleźć odpowiedź brzeska policja. Jedno jest pewne: o spokoju w Czchowie można na razie zapomnieć. Do zdarzenia doszło niedawno. Pod dom, w którym mieszka już 21 Romów, zajechali ich pobratyńcy z Limanowej. W ruch poszły kamienie, jakieś drewniane przyrządy, wyzwiska i kłótnie. Ta niecodzienna „walka” trwała kilkanaście minut, dopiero pojawienie się policji, spowodowało zaniechanie walk. Jak dowiedziała się nasza redakcja brzescy stróże prawa „skuli” kilku Romów i przewieźli na Komendę Powiatową Policji w Brzesku. Najprawdopodobniej zostaną im postawione zarzuty rozboju z udziałem niebezpiecznego narzędzia. Zaniepokojeni mieszkańcy po raz kolejny piszą do wojewody małopolskiego. Na odpowiedź czekają do 29 września. Potem zapowiadają retorsje. Nie tylko poinformują prokuraturę. ale także Regionalną Izbę Obrachunkową, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, sądy i wszelkie instytucje kontrolujące. - W tym czasie powołując się na stan wyższej konieczności, mieszkańcy sami postarają się rozwiązać problem – zapowiadają w liście do wojewody. Domagają się 24.godzinnej ochrony policji. W obawie o swoje zdrowie i życie nie chcą by wojewoda nie ujawnił żadnych osobowych osób, które podpisały się pod petycją.

Przypomnijmy, że prawa romskich rodzin zamieszkujących budynek w Limanowej ciągnie się od 2015 r. Wówczas władze Limanowej postanowiły skorzystać z dofinansowania z „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020” i by poprawić warunki życia Romów. Skorzystały z dotacji i kupiły dom... w Czchowie. Pomimo apeli Rzecznika Praw Obywatela burmistrz Limanowej nie odstąpił od zamiaru przeniesienia rodzin romskich – wbrew ich woli – do nowej nieruchomości. Wieloletnie naciski i szantaż stosowany przez władze Limanowej doprowadziły do tego, że Romowie w maju przenieśli się do Czchowa. Do nieruchomości wprowadziły się 2 wielopokoleniowe rodziny, łącznie 21 osób. Już 16 maja burmistrz Czchowa Marek Chudoba złożył w brzeskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Z pisma do wojewody małopolskiego, do którego dotarła nasza redakcja, burmistrz zarzuca wojewodzie bezczynność i przyzwolenie na „łamanie prawa”. W sentencji pisma Marek Chudoba zażądał do wojewody pełnej informacji w sprawie oraz informacji o działaniach zmierzających do zrealizowania warunków sądów administracyjnych. To w służbach Wojewody – przekonuje w piśmie Marek Chudoba – spoczywa ustawowy obowiązek podjęcia kolejnych działań , mających na celu wyeliminowanie z obiegu prawnego aktu notarialnego w sprawie zakupu budynku w Czchowie. Zdaniem prawników gmina Limanowa złamała prawo kupując obiekt w innej gminie.

Do sprawy wrócimy w przyszłym tygodniu.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .