Internetowe Konto Pacjenta daje wiele możliwości

ikp2Internetowe Konto Pacjenta, bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dostępna na pacjent.gov.pl, to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia: elektronicznych recept czy e-skierowań. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do Internetu. Aby zalogować się do swojego konta, trzeba mieć profil zaufany. Radzimy, jak  przejść ten proces.

Jak pokazują statystyki mieszkańcy woj. małopolskiego coraz liczniej przekonują się do cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia. W systemie jest już prawie 1 100 lekarzy, którzy dotychczas wystawili prawie 400 tys.  e-recept, a z tych skorzystało około 80 tys. pacjentów.

Historia Twojego zdrowia w jednym miejscu
Logując się na Internetowe Konto Pacjenta można nie tylko zrealizować e-receptę, ale też mieć dostęp do swojej historii leczenia lub swoich dzieci do 18 roku życia, historii wystawionych e-recept czy e-skierowań. Ponadto, w IKP pacjent może upoważnić wybraną osobę do odbioru w jej imieniu e-recept czy wyników badań z określonej placówki. Można też je udostępnić lekarzowi lub farmaceucie, a to duże ułatwienie dla pacjentów.

- Jesteśmy na początku rozwoju internetowych usług w ochronie zdrowia. Dotychczas mogliśmy sprawdzić, jak ten system działa wystawiając e-zwolnienia. Szybko okazało się, że zdaje egzamin. Dla lekarza wystawienie L-4 zajmuje niewiele czasu, a pacjent nie musi chodzić z drukiem między lekarzem a zakładem pracy, wszakże to chory człowiek. Zdarza się, że ludzie pracują np. w dwóch firmach, w różnych miastach, gdzie wcześniej muszą zawieźć druczki. Dzisiaj zwolnienie chwilę po wystawieniu jest już na pulpicie komputera pracodawcy. To niewątpliwie duże ułatwienie dla pacjenta. Myślę, że do kolejnych rozwiązań, jak e-recepty czy IKP zarówno lekarze, jak i pacjenci podejdą z dużo większym zaufaniem - mówi lek. med. Marek Traczyński, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz rodzinny, SPZOZ w Brzesku.

 


Aby skorzystać z dobrodziejstw cyfryzacji w ochronie zdrowia wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.  W tym celu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Warto wiedzieć, że taki profil nie jest w Polsce niczym nowym, choć zyskuje na popularności od niedawna, kiedy to uproszczeniu uległy zasady jego założenia. W dużym skrócie to swego rodzaju internetowe potwierdzenie tożsamości każdego użytkownika sieci. Profil zaufany zawiera bowiem dane osobowe, które zostały uwiarygodnione.

 

 

Łatwiejsze niż się wydaje
Choć określenie „profil zaufany” brzmi dość fachowo, to jego założenie nie wymaga przechodzenia długotrwałych procedur biurokratycznych ani przygotowania stosu dokumentów. Są na to dwie metody: krótsza przez internet oraz nieco dłuższa (choć równie prosta) osobiście w punkcie potwierdzającym.
Zacznijmy od tej łatwiejszej. Większość z nas posiada konto internetowe w banku. Do jego założenia wymagane było podpisanie umowy, a co za tym idzie zweryfikowanie naszych danych z dowodu osobistego. Część banków zostało połączonych z bazą danych Ministerstwa Cyfryzacji, dzięki czemu profil zaufany można założyć za ich pośrednictwem. Obecnie taką umowy ma 10 banków. Ich listę znajdziemy na stronie pz.gov.pl 

 

W przypadku IKP, należy wejść na stronę banku, następnie w odpowiednią zakładkę  i wybrać opcję w „profil zaufany”. Jeszcze tylko weryfikacja kodem SMS i to właściwie tyle, możemy w pełni korzystać z IKP oraz innych możliwości, które daje  profil zaufany.


Druga opcja to możliwość założenia profilu zaufanego osobiście w punkcie potwierdzającym. Wniosek składamy  przez stronę pz.gov.pl, gdzie w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "zarejestruj się". Wypełniamy formularz online. SMS-em otrzymamy kod potwierdzający, który należy wpisać na stronie. Wyświetli się nam komunikat, który potwierdzi, że wniosek  został pomyślnie złożony. Następnie pojawia się: "Wyświetl listę punktów potwierdzających".


W sytuacji, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego, pozostaje nam  potwierdzenie tożsamości osobiście w punkcie, którym najczęściej jest urząd albo bank. Ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl 

Jest ona  dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć jeden z nich blisko swojego miejsca zamieszkania.
Założenie profilu jest bezpłatne. Jest on ważny trzy lata. Przed upływem tego terminu, na wskazany przy rejestracji adres e-mail otrzymamy przypomnienie o konieczności przedłużenia ważności Profilu. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie pz.gov.pl i przedłużymy jego ważność przez internet.


Zadanie sobie trudu i przejście przez tę procedurę będzie  procentowało na przyszłość. Z PZ  możemy nie tylko wejść na swój profil na Internetowym Koncie Pacjenta, ale też załatwić przez internet wiele urzędowych spraw, m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, czy zalogować się w urzędzie skarbowym, żeby rozliczyć PIT.

 

ikp3a

 

Dzięki IKP możesz nadać wybranej osobie dostęp do danych medycznych:
https://www.youtube.com/watch?v=PHsFsXWhHlc


Sprawdź jak otrzymać e-receptę sms-em lub e-mailem:
https://www.youtube.com/watch?v=6Vln9eDv5gs

mzlogo


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .