Konferencja oświatowa z ministrem
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 17 września 2019 23:14

L1010663W Centrum Edukacji Powiatu Brzeskiego odbyła się dzisiaj konferencja z udziałem wiceminister zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko.- To była inauguracja nowego roku szkolnego, spotkanie dyrektorów placówek oświatowych z powiatu brzeskiego. W naszym spotkaniu brała udział wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko. To była doskonała okazja, by przedstawić plany rządu związane nie tyle z samą oświata, ale opieką zdrowotną w szkole – mówi naszej redakcji starosta brzeski Andrzej Potępa. Dyrektorzy szkół wysłuchali kilka referatu związanych oświatą, funkcjonowaniem szkolnictwa po reformie edukacji. Przypomnijmy, że w tym roku – po dwudziestoletniej przerwie, znowu szkoła podstawowa ma osiem lat, a szkoła średnia: techniczna – pięć lat, natomiast ogólniak – cztery lata.

Minister Józefa Szczurek – Żelazko przypomniała, że projekt ustawy przygotował resort zdrowia. Celem projektu jest regulacje mająca zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły. Opieka zdrowotna nad uczniami ma objąć profilaktykę i stomatologię. Opiekę zdrowotną mają sprawować: pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna i lekarz dentysta. Świadczenia będą realizowane w gabinetach profilaktyki zdrowotnej, a w przypadku stomatologii - w gabinetach stomatologicznych (w szkole lub poza nią) lub w dentobusach.
Ustawa określa m.in. zakres współpracy między rodzicami a pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną, a także współpracy między osobami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami, podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne tej opieki (dyrektor szkoły, organ prowadzący szkołę) oraz nauczycielami i innymi pracownikami szkoły (pedagog szkolny). - W następnych latach będą środki na tworzenie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Taki gabinet powstał chociażby w Zakliczynie – mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .