Reklama
Brzesko. Otwarcie bloku operacyjnego
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 16 września 2019 13:04

L1010597Dzisiaj oddano do użytku nowy blok operacyjny brzeskiego szpitala. To wspólne dzieło samorządu powiatu brzeskiego oraz byłej dyrektor placówki, obecnej wiceminister zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko. Dzięki tej inwestycji szpital w w Brzesku zmieniał się. Blok operacyjny w brzeskim szpitalu był już mocno przestarzały. Decyzję o rozpoczęciu inwestycji uzależnialiśmy jednak od pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Udało się. Szpital otrzymał kilkumilionowe dofinansowania na modernizację tego kluczowego miejsca. Ja dodam, że remont obejmował także pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Inwestycji na taką skalę jeszcze w szpitalu nie realizowaliśmy. W ramach tego zadnia powiększyliśmy blok operacyjny. W efekcie powstały trzy sale operacyjne z zapleczem techniczno-socjalnym, a także sala do wybudzania pacjentów. Prace obejmowały zmiany układu pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, jak i mediów (instalacja wodno-kanalizacyjna, klimatyzacja) – wspomina starosta Andrzej Potępa. Zakupiliśmy nowy sprzęt, z którego będzie na co dzień korzystał personel. Są to m.in. kardiomonitory, centralna stacja monitorowania, defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, diatermie, stoły operacyjne, aparat RTG, umożliwiający wykonanie zdjęć podczas operacji i w różnych pozycjach oraz system ogrzewania pacjenta.

Szpital brzeski wykonuje około 2.5 tysiąca operacji rocznie. Z roku na rok ich przybywa. Stąd decyzja o remoncie bloku operacyjnego. Dodam, że w ramach inwestycji, zmienił się również pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Przebudowano tam łazienki i wykonano wymianę sprzętu sanitarnego na taki, z którego bez problemu będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. Zostały też wykonane instalacje, m.in. mechanizm wzywający personel, monitoring i klimatyzacja. Warto wspomnieć, że zastosowano materiały wykończeniowe, minimalizujące ryzyko zakażeń. W ramach projektu w szpitalu pojawią się w końcu nowe łóżka ułatwiające rehabilitację pacjentów po operacjach, a także aparat USG. Oddział wzbogacił się też o nową aparaturę medyczną służącą do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf. Jak mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko modernizacja zakrojona na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przypomnę, że ponad 5,3 mln zł dotacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jest to największa inwestycja, która do tej pory była prowadzona w szpitalu w Brzesku. Nowy blok operacyjny to zupełnie nowa jakość świadczonych usług – zapewnia minister Józefa Szczurek – Żelazko. Warto dodać, ze innym akcentem dzisiejszych uroczystości było podpisanie umowy dotacji na zakup nowej karetki pogotowia. - W ten sposób brzeski szpital wzbogacił się o ponad czterysta tysięcy złotych – wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko. Starosta Andrzej Potępa dziękował jej za wsparcie i pomoc finansowa ze strony zadu i zaangażowanie na rzecz szpitala i powiatu brzeskiego.

(pr)

 

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr10spec

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .