Reklama
Dożynki pod czchowską Basztą
WYDARZENIA - Czchów
środa, 11 września 2019 23:03

eozynkiczchowPo raz pierwszy w historii dożynki gminy Czchów zorganizowano pod Grodziskiem. To właśnie stolica gminy była w tym roku gospodarzem święta plonów. - Przed wieloma laty podjęliśmy decyzję, że święto plonów, co roku odbywa się w innej miejscowości. Teraz przyszła kolej na stolicę naszej gminy. Cieszy mnie liczny udział gości, a przede wszystkim bohaterów święta, rolników z naszej gminy – mówi naszej redakcji burmistrz Marek Chudoba. Warto dodać, że w gronie gości pojawili się m.in. prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz, poseł na Sejm RP Anna Czech, poseł Urszula Augustyn oraz Norbert Kaczmarczyk. Oczywiście był starosta brzeski – Andrzej Potępa. Idea wydarzenia połączyła elementy obyczajowości ludowej z kulturą popularną, a tradycję z nowoczesną formułą imprez masowych.

Chcieliśmy żeby gminne święto chleba było nie tylko świętem rolników, ale całej gminy i powiatu brzeskiego, imprezą o charakterze integracyjnym. Przygotowaliśmy sporo stoisk gastronomicznych, była także prezentacja dorobku rzemieślników, bogata oferta dla dzieci i młodzieży. Zależało nam zwłaszcza na dotarciu z przekazem do ludzi młodych, którzy nie doświadczyli w swoim życiu ciężkiej pracy na roli. W trakcie tego gminnego święta każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zapomnieliśmy że dożynki w swoim najgłębszym znaczeniu są podziękowaniem za dar chleba - tłumaczy burmistrz Marek Chudoba. Dlatego wypieczony bochen podzieliśmy na oczach uczestników. Wielkie świętowanie rozpoczęła Msza święta dożynkowa odprawiona w kościele parafialnym w Czchowie. Po niej nastąpił przemarsz grup wieńcowych i zespołów artystycznych na Grodzisko w Czchowie, w asyście orkiestry dętej ze Złotej. W dalszej kolejności zaprezentowano Wieńce Dożynkowe. Była też prezentacja aretystyczna.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .