Ponad 1,2 mln zł dla szpitali na doposażenie zakładów radioterapii
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 26 sierpnia 2019 17:09

umwdotrasdKraków, Rzeszów i Tarnów to kolejne miasta na mapie Polski z nowoczesną stacją planowania leczenia, które doposażą zakłady radioterapii w Małopolsce i na Podkarpaciu. W poniedziałek 26 sierpnia 2019 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podpisała umowy z dyrektorami szpitali na zakup nowoczesnego sprzętu.


Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisano pierwsze umowy na zakup sprzętu medycznego dla stacji planowania leczenia. To zadanie realizowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”. W 2019 roku zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych zaplanowano zakup akceleratorów, sprzętu medycznego dla stacji planowania leczenia i aparatów HDR do brachyterapii. Takie działania mają zwiększyć dostępność pacjentów do nowoczesnej radioterapii w poszczególnych województwach.
Umowy na dofinansowanie doposażanie zakładów radioterapii zostały podpisane z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie, a także Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.  Łączna wartość podpisanych umów wynosi ponad 1,2 mln zł.


Tylko w 2019 roku Ministerstwo Zdrowia planuje podpisanie 37 umów z placówkami medycznymi w całej Polsce i przeznaczenie w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii” ponad 74 889 164,57 zł w ramach dofinansowania.  Poprawa jakości usług, a także zwiększenie dostępności do nowoczesnych rozwiązań w radioterapii jest dla Ministerstwa Zdrowia niezwykle ważne. Wspieranie leczenia onkologicznego to ogromny obowiązek i odpowiedzialność. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom pacjentów w kwestii najwyższej jakości opieki w leczeniu nowotworów.  – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wieloletnim celem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach, przede wszystkim tych, w których nie osiągnięto wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Doposażenie zakładów radioterapii ma pomóc w niwelowaniu różnic w dostępności do metod leczenia napromienianiem, co z kolei wiąże się ze zwiększeniem szans na skuteczniejsze leczenie onkologiczne.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .