Ryglie. Plon niesiemy plon
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 22 sierpnia 2019 19:45

 Tym razem w Woli Lubeckiej odbyły się dożynki gminne, które rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Maryi Matki Bożej Opatrzności w Woli Lubeckiej, sprawowana przez dziekana Marka Kuzaka – proboszcza parafii Lubcza. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Młodzieżowej działającej przy Ośrodku Kultury w Ryglicach – filia w Zalasowej, pod batutą Stanisława Stańczyka, wszystkie delegacje i zgromadzeni goście przenieśli się na stadion poniżej kościoła. W tym miejscu, na uczestników  czekały piękne stoiska twórców: Koła Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej, twórczość całoroczna Doroty Kisiel-Szynal i Jadwigi Nocek, miody – Barbary Mosoń, wyroby z wosku – Janusza Fudymy, papierowa wiklina – Barbary Kumięgi, malarstwo – Roberta Pyzi, piktografia – Mateusza Kuska oraz suto zastawione stoły przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, a były to: KGW- Joniny, KGW – Lubcza, KGW – Wola Lubecka, KGW – Zalasowa oraz Koło Pań Rygliczanki. Każdy mógł posmakować przepysznych lokalnych potraw, przyrządzonych według tradycyjnych receptur. Wśród smakołyków nie zabrakło także wysokiej klasy wina z rodzimych winnic. Wino serwowali: Krystyna i Szczepan Marcinkowie z Winnicy Kowalówka oraz Antoni Marcinek - Piwnice Antoniego.

 

Goście dopisali

 

Na dożynkach gościliśmy Ministra a zarazem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Pawła Ciećko, Zastępcę Dyrektora KOWR w Krakowie – Iwonę Ciećko, Zastępcę Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie – Beatę Orzołek, Radnego Województwa Małopolskiego - Wojciecha Skrucha, Księdza Dziekana Marka Kuzaka iFranciszka Kuczka, ks. Tomasza Szurę, Radnego Powiatowego Władysława Olszówkę oraz radnych Rady Miejskiej w Ryglicach na czele z Przewodniczącym Rady - Markiem Dudowiczem, jak i sołtysów poszczególnych miejscowości. Zgromadzoną publiczność powitali konferansjerzy wydarzenia: Krystyna Olszówka-Łępa i Paweł Kumięga oraz gospodarz dożynek Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, który z rąk starostów dożynek: Bożeny Marcinek i Jerzego Kumięgi otrzymał bochen chleba - symbol tegorocznych zbiorów i urodzaju, którym następnie częstowano wszystkich uczestników wspólnej zabawy.

 

Konkurs wieńców

 

Do tegorocznego Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego zgłoszono 17 wieńców ocenianych w kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny. Ich prezentacji przed sceną towarzyszyło ośpiewania wieńca przez Kapelę Ludową "W Kuźni u Kowala", która zaprezentowała zebranym tradycyjny obrzęd dożynkowy. Wyniki konkursu ustaliła Komisja Konkursowa. w składzie: Maria, Danuta Cetera – etnograf – kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie; Beata Rompała – folklorysta – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.W kategorii WIENIEC TRADYCYJNY: 4 równorzędne I miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 600 zł każda: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze dzieci” z Zalasowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach przy współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką, Stowarzyszenie „Koło Pań Rygliczanki”, Sołectwo Uniszowa; 4 równorzędne II miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 500 zł każda: grupa sołecka i OSP w Kowalowej, Koło Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej, Zespół Ludowy „Lubczanie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Zalasowej; równorzędnych III miejsc oraz nagrody finansowe w wysokości po 400 zł każda:
Lubcza „Nagórze”, grupa pana Wadasa z Kowalowej, sołectwo Bistuszowa, Klub Seniora z Zalasowej, sołtys i mieszkańcy Woli Lubeckiej. W kategorii WIENIEC WSPÓŁCZESNY: 2 równorzędne I miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 500 zł każda: „Zalasowskie Przekupki” z Zalasowej, Joniny „Lipie Duże”, 2 równorzędne II miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 450 zł każda: Ryglice Bukowina – ul. Piastowska, Lubcza „Nadole”

 

Na Dożynki Powiatu Tarnowskiego w Wojniczu Komisja zarekomendowała grupę dożynkową; Koła Gospodyń Wiejskich z Jonin przy współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką. Z kolei na Dożynkach Województwa Małopolskiego gminę Ryglice reprezentować będzie grupa wieńcowa Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze dzieci” z Zalasowej.

 

Występy artystyczne

 

Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, zespołu z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Lubeckiej oraz zespołu ludowego „Lubczanie” działającego przy Ośrodku Kultury w Ryglicach – filia w Lubczy. Ogromnym zainteresowaniem zebranej publiczności cieszyły się także popisy skoczków spadochronowych, którzy prezentowali w powietrzu swoje wręcz akrobatyczne umiejętności.
Wyczekiwanym przez wszystkich momentem było uroczyste wręczenie rolnikom z terenu gminy Ryglice honorowej odznaki – Zasłużony dla Rolnictwa nadanej przez Ministra Rozwoju i Rozwoju Wsi. Dekoracji Panów: Andrzeja Brzęczka, Romana Klucznika, Roberta Onaka oraz Michała Pędraka dokonał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.
a społeczną pracę na rzecz gminy i środowiska nagrodzone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Ryglice, Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki oraz Stowarzyszenie Nasze Dzieci z Zalasowej, a nagrody te zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Tarnowskiego Pana Romana Łucarza. Całość programu uświetnił koncert zespołu „Andre”, a do późnych godzin nocnych trwała biesiada z zespołem „Dysonans”. Organizatorami zabawy byli: Sołtys, Rada Sołecka Woli Lubeckiej, Radny z miejscowości Wola Lubecka Tadeusz Augustyn. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz. Wsparcia w organizacji święta plonów udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska Smakuje, KRUS oraz Powiat Tarnowski. Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Ryglic, Ośrodek Kultury w Ryglicach, Radny z miejscowości Wola Lubecka, Sołtys z Radą Sołecką w Woli Lubeckiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Lubeckiej, Stowarzyszenie Razem dla Jonin, Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Ryglice, Szkoła Podstawowa w Woli Lubeckiej. W tym dniu Stowarzyszenie Razem dla Jonin realizowało projekt pn. Wakacyjne spotkanie z tradycją. Zadanie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Podziękowania...

 

Na ręce wszystkich osób uczestniczących w organizacji dożynek gminy Ryglice, składam serdeczne podziękowania za przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia. Do rolników z terenu naszej gminy kieruję szczególne słowa uznania, za całoroczny trud pracy na roli. Dożynki to przede wszystkim Wasze święto, które pozwala podsumować pracochłonny okres żniw. Tym bardziej dziękuję, za czas poświęcony wykonaniu wieńców dożynkowych, będących symbolem podziękowania Bogu za zebrane plony zbóż, a które wymagają wielu godzin zaangażowania w ich powstawanie. To dzięki Wam wielowiekowa tradycja wicia wieńców żniwnych jest nadal żywa – mói Burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.

 

 
Starostowie Dożynek

 

Bożena Marcinek  z d. Kumięga od dzieciństwa mieszka w Woli Lubeckiej. Ukończyła szkołę rolniczą. Ma męża Krzysztofa i dwoje dzieci: Martę, studiującą w Krakowie oraz Grzegorza, który skończył szkołę zawodową i pomaga rodzicom w pracy na roli. Pani Bożena jest gospodynią domową, a wraz z mężem prowadzi tradycyjne gospodarstwo rolne o powierzchni 9 ha. Gospodarstwo zostało przejęte po rodzicach. Wspólnie zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, koni. Starościna Dożynek udziela się społecznie w swojej miejscowości. Od kilku lat organizuje dożynki wiejskie, przygotowuje stroje, delegacje dzieci, młodzieży podczas dożynek. W ostatnim czasie włączyła się w działalność nowo powstałego Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Lubeckiej.

 

Jerzy Kumięga - starosta tegorocznych Dożynek Gminnych od dziecka mieszka w Woli Lubeckiej i związany jest z życiem na wsi. Ukończył szkołę zawodową. Pracuje w tradycyjnym gospodarstwie rolnym przejętym po rodzicach. Posiada 6 ha pola, a uprawia łącznie 12 ha. Zajmuje się hodowlą bydła opasowego (kilkanaście sztuk). Jego pasją są m.in. konie. Posiada kilkanaście sztuk koni zarodowych rasy małopolskiej. P. Jerzy Kumięga znany jest z szerokiej działalności społecznej: Udziela się w organizacji wielu przedsięwzięć związanych ze swoją rodzinną miejscowością. Przez szereg lat organizował np. przejazdy konne podczas różnych uroczystości. Jest członkiem Ochotniczej straży Pożarnej od ponad 30 lat. Przez 27 lat pełnił funkcję naczelnika OSP w Woli Lubeckiej. Działał w radzie nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Był przewodniczącym komitetu budowy gazu w Woli Lubeckiej. Jest członkiem i z-cą przewodniczącego Komitetu Obrony Góry Kokocz, który skutecznie zachował krajobrazowe i turystyczne walory tego miejsca. Od 10 lat jest sołtysem Woli Lubeckiej.

 

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022020

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .