Beata Szydło w Brzesku
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 05 sierpnia 2019 18:18

PTR 9453Programy społeczne zmniejszyły sferę ubóstwa w Polsce. Po raz pierwszy w historii naszego kraju, w sposób kompleksowy, podeszliśmy do wsparcia naszych rodzin. 500+ to nie jedyny program prospołeczny Prawa i Sprawiedliwości. Rozpoczęliśmy wielkie dzieło naprawy państwa polskiego, jest to projekt wieloletni. Dlatego musimy wygrać kolejne wybory: z jednej strony żeby kontynuować reformy, z drugiej strony, żeby nasza opozycja nie wycofała się z nich. Potrzebujemy sprawnych i merytorycznie przygotowanych parlamentarzystów. Musimy mieć mocną reprezentację z Małopolski i regionu tarnowskiego. Znam panią minister Józefa Szczurek – Żelazko od wielu lat: sprawdziła się jako poseł, sprawdziła jako sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dlatego z całego serca rekomenduję mieszkańcom regionu Józefę Szczurek – Żelazko – mówiła podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, byłą premier, obecnie poseł do parlamentu Europejskiego, Beata Szydło.

Rekomendacja dla minister

PTR 9446Podczas spotkania premier przekonywała, że programy społeczne, które wprowadził jej rząd, stały się również programami prorozwojowymi i to jest pewien fenomen, o którym dzisiaj już bardzo głośno się mówi w Europie. Jej zdaniem w takich miejscowościach jak Brzesko, Bochnia, Iwkowa czy Dębno ludzie mówią zmieniło nam się na lepiej. Polska szybko, dynamicznie się rozwija, jest bezpiecznym krajem o stabilnej gospodarce - podkreśliła Szydło. Premier mówiła, że realizowany przez rząd PiS program powstał w 2015 r. na bazie spotkań polityków z obywatelami. - Dzisiaj, po tych blisko czterech latach, mogę powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Większość tych projektów, propozycji, o których wtedy rozmawialiśmy, została już zrealizowana. Pozostałe natomiast zostaną zakończone do końca tej kadencji – Szydło. Była premier przypomniała, że ostatnio rząd wprowadził kolejne programy społeczne, które są tak ważne dla ludzi, ponieważ poprawiają ich jakośćżycia. Jej zdaniem podczas jesiennych wyborów parlamentarnych będziemy decydować o przyszłości Polski podejmując decyzję, czy chcemy, aby wprowadzane przez rząd PiS od 2015 r. zmiany były dalej kontynuowane. - Chcemy was poprosić, zaufajcie nam i tym razem, pozwólcie nam kontynuować razem z wami ten program dobrych reform dla Polski. Pozwólmy, by ten dobry czas dla Polski trwał, Polska i Polacy tego potrzebują – dodała Szydło. – Myślę, że przez ostatnie cztery lata pokazaliśmy, że to, co niektórzy uważali za niemożliwe, stało się możliwe. Jeżeli konsekwentnie realizuje się program, jeżeli ma się pomysł, ale przede wszystkim robi się to wspólnie z mieszkańcami, z Polakami, to można naprawdę bardzo dużo osiągnąć i bardzo dużo zrobić. Apelowała o liczny udział w wyborach i poparcie dla listy Prawa i Sprawiedliwości, wskazując, że nie wyobraża sobie Sejmu RP, bez tak doświadczonej poseł jak Józefa Szczurek – Żelazko.

Podsumowanie poselskie

Minister Józefa Szczurek – Żelazko mówiła, że rząd chce wspierać wszystkie grupy społeczne. Chcemy, aby z efektów rozwoju gospodarczego kraju korzystali w równym stopniu wszyscy Polacy. Przygotowaliśmy nowy pakiet dla dzieci, młodych, dorosłych aktywnych zawodowo, ale też seniorów. Sporo nowych rzeczy już się przecież dzieje. Tak jest choćby w przypadku programu 500+, który jest rozszerzany na wszystkie dzieci. Wnioski o 500 zł również na pierwsze dziecko można składać już od 1 lipca. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Udało się nam pobudzić rozwój gospodarczy, uszczelnićściągalność podatku VAT. Wpływy do budżetu są większe, wiec możemy sobie pozwolić na poszerzenie tego programu o wypłatęświadczeń dla wszystkich dzieci. Wnioski jak już wspomniałam można składać od 1 lipca, poprzez portale bankowości elektronicznej, dedykowany portal ZUS czy Portal Empatia.pl – mówi minister Józefa Szczurek – Żelazko. Przypomniała, że rząd wypłacił już trzynastą emeryturę. - Jestem przekonana, że w przyszłym roku uda się to nam także zrealizować. Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę, że rząd PiS zadbał o mamy. Kobiety, które wychowały czwórkę dzieci, a nie pracowały zawodowo, otrzymająświadczenie emerytalne (program Mama+). Obecnie pracujemy nad projektem gwarantującym bezpłatne leki dla kobiet w ciąży (program Ciąża +). Nasz program obejmuje także inne dziedziny jakże ważne z punktu widzenia Polski lokalnej.

A w Brzesku...

PTR 9421Minister Józefa Szczurek – Żelazko przypomniała, że minister infrastruktury zatwierdził aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko–Nowy Sącz w Małopolsce. Odcinek trasy, który ma być jednocześnie zachodnią obwodnicą Brzeska i łącznikiem z autostradą A4, będzie dwujezdniowy (ruchu przyspieszonego klasy GP). Jest to wielka zmiana, ponieważ zgodnie z pierwotnymi planami zachodnia obwodnica Brzeska miała być drogą jednojezdniową. Po analizach prognoz ruchu, w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), uznano jednak, że przekrój ten może się okazać niewystarczający. Nowa droga w Brzesku ma mieć 3 km długości. Jej trasę zaplanowano od oddanego do ruch w 2016 r. I etapułącznika: od węzła Brzesko na A4 do DK94. Włączenie do istniejące drogi krajowej nr 75 nastąpi w rejonie styku ulic: Mickiewicza i Cesarski Gościniec. Inwestycja powstanie najdalej w ciągu trzech – czterech lat – mówiła minister Józefa Szczurek – Żelazko.

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec 2021 roku brzescy stróże prawa przeniosą się do nowej siedziby. – W tegorocznym budżecie państwa zapisaliśmy środki na przygotowanie dokumentacji technicznej. Na ten cel mamy blisko pół miliona złotych – zapewniała podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek - Żelazko, poseł na Sejm RP. Faktyczna realizacja zadania potrwa jakieś dwa lata. – W wieloletnim planie inwestycyjnym, związanym z rozbudową infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo, jest zapisana inwestycja w Brzesku. Na ten cel przeznaczymy blisko 24 miliony złotych. Jeśli okazałoby się, że zarezerwowana na ten cel suma byłaby za mała, na pewno znajdziemy dodatkowe środki – deklarowała minister Szczurek – Żelazko. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie dopina podpisanie umowy w sprawie przygotowania dokumentacji technicznej, która będzie obejmowała także pozwolenia budowlane. To otwiera zielone światło dla inwestycji. Jeżeli dokumentacja byłaby gotowa w ciągu kilku miesięcy, to nic nie będzie już stało na przeszkodzie, by rozpocząć inwestycje wczesną wiosną przyszłego roku. – Obiekty policji w Brzesku są w złym stanie. Dlatego udało się nam przekonać ministra spraw wewnętrznych i administracji do realizacja tej inwestycji. Za okazaną mi pomoc dziękuję władzom powiatu brzeskiego, staroście Andrzejowi Potępie, byłemu wicewojewodzie małopolskiemu Józefowi Gawronowi, moim kolegom parlamentarzystom. To nasz wspólny, zespołowy sukces – mówi naszej redakcji minister Józefa Szczurek – Żelazko.

Nadal kwestią otwartą jest natomiast budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku. Trwają stosowne analizy i ocena potrzeb. – Oczywiście chciałabym, żeby powstał nowy obiekt. Podobnego zdania są inni moi koledzy. Trzeba jednak pamiętać, że stan budynków jednostki w Brzesku jest na pewno o wiele lepszy niż innych, takich remiz powiatowych w kraju. Nie zmienia to faktu, że budowa nowej strażnicy koło obiektu policji i szpitala, pozwoliłoby na stworzenie takiego naszego – brzeskiego centrum bezpieczeństwa – dodaje minister Józefa Szczurek – Żelazko.

Służba zdrowia

Zdaniem minister Józefy Szczurek – Żelazko nawet pięciokrotnie więcej niż prognozowana inflacja na 2019 rok wzrosły w tym roku nakłady państwa na finansowanie szpitali w regionie tarnowskim. – Mowa o oddziałach szpitalnych – tłumaczy wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko. – Nasz rząd sukcesywnie, z roku na rok, zwiększa wydatki na służbę zdrowia. Znaczne podwyżki ryczałtu szpitale powinny wykorzystać w pierwszej kolejności na wzrost wynagrodzeń swoich pracowników – ocenia wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko. Szpitale otrzymały w tym roku znacznie więcej pieniędzy. I właśnie z tych środków powinny dokonać w swoich zakładach podwyżek. Dzięki zwiększeniu wyceny świadczeń w zakresach leczenia szpitalnego – dla dziedziny chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych do małopolskich szpitali sieciowych trafi prawie 60 milionów zł. Ponad połowa kwoty zostanie przekazana szpitalom powiatowym. Większość szpitali powiatowych w Małopolsce zostanie dofinansowana z tytułu zwiększenia wyceny świadczeń kwotą ponad 1 miliona zł dla szpitala.
Ponadto Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w  Krakowie przewiduje przeznaczenie dodatkowych środków finansowanych na wskazane świadczenia nielimitowane zgodnie z zapotrzebowaniem i wykonaniem świadczeń przez placówki. Zwiększenie poziomu wykonania wskazanych procedur zadeklarowało większośćświadczeniodawców, którzy je realizują.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .