Żurowa. Dotacja dla kościoła
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 21 czerwca 2019 21:25

Kolejne duże wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym razem dla zabytkowego Kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty w Żurowej. Przyznana dotacja w ramach programu „Ochrona zabytków” w kwocie 205.000 zł na remont obejmujący wymianę więźby dachowej oraz pokrycia dachu z blachy na gont, pozwoli zrealizować pierwszy etap prac w zabytkowym Kościele. Po raz kolejny serdecznie dziękuję Panu Posłowi Wiesławowi Krajewskiemu za skuteczność i wsparcie wniosku Parafii w Żurowej, przygotowanego przez UG w Szerzynach. Po dopełnieniu formalności, zawarciu umowy z MKiDN i wybraniu dobrego wykonawcy, przystąpimy do pilnych prac – mówi Wójt Grzegorz Gotfryd.

Kościół w Żurowej został zbudowany w latach 1595-1602. Drewniany, konstrukcji zrębowej, szalowany, jednonawowy. W 1906 r. został powiększony przez przedłużenie nawy i dobudowanie przed- sionka od zachodu. Prezbiterium i nawa nakryte spłaszczonymi, pozornymi sklepieniami koleb- kowymi. Polichromia wnętrza figuralna i orna- mentalna malowana w 1906 r. przez Stanisława Gucwę. Wewnątrz ołtarz główny neobarokowy z XX w., z krucyfiksem rzeźbionym w 1966 r. przez Stanisława Proszowskiego. Dwa ołtarze boczne z obrazami i rzeźbami z 1928 r. Chrzciel- nica drewniana z XVIII w. W tęczy krucyfiks z XVIII w. oraz rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty, z ok. 1520-1530 r. W kruchcie zachodniej krucyfiks z ok. 1520-1530 roku.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .