Reklama
Czchów stolicą jazzu
KULTURA - Aktualności
środa, 12 czerwca 2019 10:36

Po raz dwudziesty organizujemy ten festiwal. W tym roku potrwa od 12 do 14 lipca. Przez kilka dni Czchów będzie stolicą jazzu w Polsce. Po raz jubileuszowy, rytmy tej muzyki zabrzmią w tej części Małopolski. Rozpoczynamy w piątkowy wieczór, 12 lipca, a zakończymy nasze wielogodzinne jazzowanie w niedzielny poranek – mówi naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 2000 roku, ale związki miasta z tym gatunkiem muzyki sięgają lat 60. XX stulecia.

Miasteczko zyskało wówczas status miasteczka turystycznego, latem przebywało tutaj wielu turystów. Dla nich organizowano wieczorki taneczne i dancingi. Ponieważ nie było zbyt wielu miejscowych muzyków, zatrudniano na ten czas „grajków” krakowskich, w tym nierzadko studentów. To oni, podczas wieczorków tanecznych, przemycali w repertuarze utwory jazzowe. I tak z czasem jazz zagościł na trwałe w mieście. Najpierw były to pojedyncze utwory, potem koncerty, a od piętnastu lat, lipcowy festiwal.

Tegoroczni artyści
Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera" - Mark Shepherd to muzyk, kompozytor i tekściarz. Oczarowany nutą swingu i ekspresją jazzu; wierny miłośnik tego gatunku muzyki, a trąbka jest jego wiernym kompanem i przyjacielem. W Polsce grał m. i. z Januszem Muniakem, Wojtkiem Karolakiem, Mieczysławem Mazurem, Andrzejem Snajperem Jastrzębskim, Stanisławem Soyką, Bogdanem Hołownią, Karolem White, Pawłem Kaczmarczykiem, Dymitrem Markiewiczem i Wojciechem Kamińskim.


"Mea Culpa & Jazz Rooters" - ELA „Mea’’ CULPA, to wszechstronna charyzmatyczna i szalona wokalistka. Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego P.W.S.T. w Krakowie. Studiowała także wokalistykę na akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Uczestniczka wielu festiwali muzycznych, m. i. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel ,,Camp Meeteng’’, Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Salzburg Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego ,,Złota Tarka’’. Śpiewała także w legendarnym zespole ,,The Willows Revival Singers’’. Obecnie współpracuje z kultowym, jednym z najstarszych zespołów w Polsce ,,Old Metropolitan Band’’. Z zespołem ,,JAZZ ROOSTERS’’ w którego skład wchodzą muzycy znani z wielu krakowskich formacji, koncertowała wielokrotnie w klubach jazzowych.
„Boba Jazz Band” - jednen z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci.


„Jazz Band Ball Orchestra & Basia Gąsienica-Giewont” – przyjaciel festiwalu „elegancka orkiestra balowa … w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności”. Czy trzeba coś więcej … dodać? Koniecznie trzeba tylko pojawić się na ich koncercie!!!


Basia Gąsienica-Giewont - wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka prestiżowych festiwali, m.in. nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf. Współpracowała m.in. z A.Sztabą, A.Brandstatterem, G.Turnauem, A.Zaryckim, A.Poniedzielskim.


"Leliwa Jazz Band"- Zespół założony przez bandżystę Edwarda Wnęka w 1978 roku; działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
„Bartek Szułakiewicz & Te Fajne dziewczyny” - znany już czchowskiej publiczności z projektu z Leliwą Jazz Band . Na festiwalu w 7-osobowym składzie (fortepian, 3 głosy, saksofon, bass, perkusja) pojawią się po raz pierwszy. Znając już ich możliwości, możemy być pewni, że dostarczą nam nieopisanych wrażeń - piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew, repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.


"RB Dixie Five" - zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, który w RBDF gra na suzafonie. Zespół wykonuje muzykę Nowoorleańską w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne zaczęły się w Nowym Orleanie. Muzycy RB DIXIE FIVE, to absolwenci klasycznych i jazzowych uczelni muzycznych. Zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "OLD JAZZ MEETING-ZLOTA TARKA'' w 2015 roku.


"Kraków Street Band" - ich muzyka urzeka swobodą i pozytywną energią. Wystąpili w finale programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury. Reprezentowali Polskę w największych zagranicznych festiwalach - m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy).


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

tymeksiepomaga

oferta-edu

pr042021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .