Reklama
Spacerem na Szpilówkę
WYDARZENIA - Iwkowa
wtorek, 23 kwietnia 2019 00:00

 Ma trzydzieści cztery metry wysokości, usytuowana jest na wzniesieniu, które ma 516 metrów nad poziomem morza, góruje nad koroną drzew dzięki czemu widać z niej krajobraz czterech stron świata. I chociaż kosztowała blisko milion złotych – warto było wydać takie pieniądze. Wieża widokowa na Szpilówce w Iwkowej, bo o niej mowa, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych subregionu tarnowskiego. – Ktokolwiek był, widział ten krajobraz, powróci do nas niejeden raz – przekonuje Bogusław Kamiński, wójt gminy Iwkowa.


Wieża widokowa stanęła niemal w tym samym miejscu, w którym stała już kiedyś wieża. Tylko tamta, wzniesiona w latach 50. ubiegłego wieku (najprawdopodobniej już w 1950 roku), była drewniana, nieco niższa i nie miała charakteru turystycznego, ale służyła do prac geodezyjnych. Oczywiście mieszkańcy korzystali z niej, by podziwiać region. Ząb czasu i trudne warunki klimatyczne panujące na górze sprawiły, że nie przetrwała długo… Fizycznie, bo w sercach najstarszych mieszkańców Iwkowej, jest do dzisiaj. – Nad odbudową wieży zastanawialiśmy się przez kilka lat. Uznaliśmy, że gra warta jest świeczki pod warunkiem, że uda się nam pozyskać na ten cel środki unijne. Kiedy pojawiła się taka szansa wraz z kilkoma gminami subregionu tarnowskiego, pod auspicjami Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, powstał projekt „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I”. Owocem tej współpracy jest wspomniana wyżej wieża – mówi wójt Kamiński.


Jej budowa kosztowała ponad siedemset tysięcy złotych, ale do tego trzeba było uporządkować teren, doprowadzić drogę – szlak turystyczny. W sumie inwestycja warta jest około milion złotych. Dzisiaj pod wieże można dojść z kilku miejsc w gminie, ale także od strony gminy Czchów czy Lipnica Murowana.  W niedzielę i święta samochód trzeba pozostawić w centrum wsi. Władze gminy zdecydowały się na ten krok, kiedy okazało się, że ruch turystyczny przeszedł najśmielsze oczekiwania gestorów projektu turystycznego. – W pozostałe dni można podjechać dość stromą drogą na parking, który jest usytuowany jakieś 700 metrów od wieży i dalej trasę trzeba pokonać pieszo. Natomiast w niedzielę i święta z parkingów zlokalizowanych na terenie Iwkowej można dojść tylko pieszo wyznaczonymi szlakami (odległość od wieży ok. 2-3 km).
Zachęcamy wszystkich do rodzinnego i aktywnego spaceru, w otoczeniu naturalnego środowiska  i wspaniałych widoków  – mówi wójt Kamiński. Pod wieżą usytuowano niewielką drewnianą ziemiankę. Skąd ten pomysł ? W czasach Polski Ludowej, przez jakiś okres Szpilówka była swego rodzaju bazą wojskową Armii Czerwonej, najprawdopodobniej stacjonowali tutaj żołnierze, którzy odpowiadali za łączność telekomunikacyjną. Na co dzień było ich około 20. Czerwonoarmiści byli tutaj w latach 1962 – 1966, pojawili się jeszcze w 1968 roku. Dwa lata później baza została ostatecznie zlikwidowana. Postęp technologiczny sprawił, że nie była już potrzebna – twierdzi profesor Marek Kornat, znawca najnowszej historii Polski. Wieża w Iwkowej to doskonały pomysł na weekendowy wypad. Przy okazji można zwiedzić zabytkowy kościółek w Iwkowej oraz skorzystać z bogatej oferty bazy gastronomicznej.
 (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .