Gmina Ryglica. Tradycja i nowoczesność
WYDARZENIA - Region Tarnowski
sobota, 09 lutego 2019 18:01

Rozmowa z Pawłem Augustynem, Burmistrzem Ryglic.

- Walentynki to dobry pomysł na promocję gminy?

- Każdy pomysł, który pozwala ukazać piękno tradycji i zwyczajów, piękno krajobrazu naszej gminy, trzeba wykorzystać. Lubcza jest specyficzna. Na długo przed tym, jak Walentynki w wydaniu angloamerykańskim dotarły do Polski, u nas czczono już świętego Walentego, patrona naszej parafii. Powszechnie uważano, że patronuje osobom zakochanym. Nie bez znaczenia jest również nazwa miejscowości – Lubcza: co dość jednoznacznie kojarzy się z lubczykiem – rośliną, która wzmacnia siły witalne. To wszystko chcemy wykorzystać dla promocji gminy, ale także integracji lokalnej społeczności.

- W tym roku zmieniła się jednak formuła Walentynkowych spotkań w Lubczy?

- Uznaliśmy, że dotychczasową formę organizowania imprezy, trzeba nieco zmienić, rozbudować. Organizujemy spotkanie o charakterze integracyjnym z przedstawicielami kilku gmin z Polski. To będzie doskonała okazja do prezentacji kuchni regionalnej, wymiany kulturalnej i samorządowej. Pojawią się u nas Kaszubi, przyjadą Kresowiacy z Podlasia i Lubelszczyzny. Ale zaprosiliśmy także naszych sąsiadów z Jodłowej. Oczywiście nie zabraknie przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z Lubczy i Woli Lubeckiej. Zaplanowaliśmy także prezentację dorobku artystycznego szkoły w Lubczy i Woli Lubeckiej.

 

- Spotkaniu będzie towarzyszył konkurs potraw regionalnych

- Nie tylko konkurs potraw kulinarnych, ale także możliwość ich degustacji. „Sercem gotowane – ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych” – powinien spodobać się mieszkańcom naszej gminy. Będzie to dla nich swego rodzaju kulinarna podróż po Polsce. W przypadku Lubczy wszelkie kulinarne specjały będą opierały się na lubczyku. Zupa z lubczykiem ma już swoją historię i – mam nadzieję – zostanie niebawem wpisana na listę produktów regionalnych, chronionych odpowiednim certyfikatem. Celem naszego konkursu jest kultywowanie tradycji kulinarnych polskiej kuchni regionalnej, aktywizacja kół gospodyń wiejskich, wymiana doświadczeń i przepisów, budowanie więzi wewnątrz społeczności lokalnej, promocja regionalnej żywności i lokalnych producentów żywności, ochrona dziedzictwa kulturalnego, integracja mieszkańców gminy Ryglice, ocalenie od zapomnienia wyjątkowych przepisów na często wręcz unikatowe potrawy regionalne.

- Gmina zyska także nowych partnerów, przyjaciół…

- Chcemy, by spotkania z innymi gminami w Polsce, z innych regionów, z Pomorza, Podlasia, Lubelszczyzny, stały się tradycją. Mamy co pokazać, ale chcemy także zobaczyć co dzieje się w innych częściach naszego kraju. Dlatego podczas spotkania w Lubczy podpiszemy listy intencyjne o współpracy z gminą Krasnystaw w województwie lubelskim, Sejny z województwa podlaskiego, Somonino z województwa pomorskiego oraz sąsiednią Jodłową z Podkarpacia.

(rozmawiał mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

pr082019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .