Czchów. Blisko 12 milionów złotych na inwestycje
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 11 lutego 2019 00:00

Od wielu lat gmina Czchów utrzymuje szybkie tempo inwestycyjne. W tegorocznym planie wydatków, wydatki majątkowe oszacowano na ponad 11.8 miliona złotych. - Jak znam życie, ta kwota wzrośnie, bo w trakcie roku, zapewne uda się nam pozyskać kolejne środki. Nasz budżet jest nie tylko proinwestycyjny i prorozwojowy, ale także prospołeczny. Realizujemy bowiem wiele inwestycji, które wspierają wielopokoleniowe rodziny. Mamy środki na rozwój infrastruktury komunalnej, drogowej, ale także na inwestycje związane z oświata i kulturą. Warto dodać, że gros tych środków to pieniądze unijne. Od wielu lat gmina skutecznie zabiega o środki Wspólnoty Europejskiej, a nasze wnioski oceniane są bardzo wysoko przez ekspertów, których powołuje zarząd województwa małopolskiego – mówi naszje redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.


Drogi gminne
Gros środków wydanych zostanie na remonty dróg. Mowa o inwestycjach zarówno przy drogach gminnych, drogach transportu rolnego, jak i inwestycjach prowadzonych przez Zarząd Województwa Małopolskiego oraz Zarząd Dróg Powiatowych. 300 tysięcy złotych zapisano na wsparcie dla inwestycji przy drogach wojewódzkich. Na ten rok zaplanowana jest budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 966 w miejscowości Tymowa. Na ten cel gmina wysupłała 168 788,00. W planach jest remont jezdni Muchówka - Lipnica Dolna – Tymowa. Na drogi publiczne gminne zapisano ponad 1.1 miliona złotych. (modernizacja dróg gminnych 370 tysięcy złotych; budowa drogi gminnej łączącej ul. Granice z drogą krajową nr 75 ponad 20 tysięcy złotych; opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy drogi gminnej łączącej ul. Granice z drogą krajową nr 75 będzie kosztowało około 55 tysięcy złotych;  a remont mostu Czchów Zapora pół miliona złotych. Na ten rok zaplanowano także prace przy parkingu w Jurkowie 150 tysięcy złotych. Nie mniej ważny – jak podkreśla burmistrz Chudoba – jest zakup wiat przystankowych, na który gmina wyda 11 tysięcy złotych. Ponadto 70 tysięcy złotych będzie kosztował remont dróg transportu rolnego, ale na ten cel gmina liczy na środki od marszałka Małopolski.

Gmina z powiatem
Zabiegi burmistrza Marka Chudoby doprowadziły do tego, że na terenie gminy będą prowadzone także duże inwestycje przez powiat brzeski – przy drogach powiatowych.  Zaplanowano wykonanie dwóch wielkich inwestycji – obydwie) będą kosztowały ponad 12.5 miliona złotych. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu środków pozabudżetowych (sześciu milionów dotacji) oraz wsparciu finansowemu gmin. Na ten rok zaplanowana jest kompleksowa przebudowa drogi powiatowej Tymowa – Łososina Dolna w miejscowościach Tymowa.  Druga inwestycja obejmuje przebudowę drogi powiatowej Gnojnik – Złota, w tym budowę chodnika w Złotej. Obydwa projekty zakładają nie tylko położenie nowej nawierzchni drogowej, ale także przepusty, budowę zatok autobusowych, oznakowania poziomego i pionowego, odwodnienie – tłumaczy Tadeusz Kanownik, radny powiatu brzeskiego. Burmistrz Chudoba podkreśla, że realizacja obydwu inwestycji to efekt doskonałej współpracy gminy z powiatem.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .