'Święty Walenty - tradycje lubeckie'
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 07 lutego 2019 20:11

Mam nadzieję, że „Sercem gotowane – ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych” na trwałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Ryglice i Powiatu Tarnowskiego. – Chcemy, by co roku, 14 lutego odbywał się koncert organowy w kościele parafialnym w Lubczy. Natomiast w pierwszą sobotę po Walentynkach, będziemy organizowali spotkania integracyjne i właśnie konkursy kulinarne – mówi Paweł Augustyn, burmistrz gminy Ryglice. Najbliższą imprezę zaplanowano na sobotę 16 lutego 2019 roku. Jednym z najważniejszych  punktów programu będzie podpisanie porozumienia pomiędzy włodarzami następujących gmin: Ryglice, woj. małopolskie, region krakowski; Krasnystaw, woj. lubelskie, Lubelszczyzna; Sejny, woj. podlaskie, Suwalszczyzna; Somonino, woj. pomorskie, region kaszubski oraz Jodłowa, woj. podkarpackie, region Rzeszowski. Zawarte w tym dniu porozumienie gmin zapewni dalszą, wieloletnią współpracę. Będzie ona polegała na prezentacji różnorodnych zwyczajów i tradycji, wymianie doświadczeń kulturowych, poznawaniu tradycji i kultury, integracji społecznej. Mieszkańcy Lubczy, Gminy Ryglice i regionu przybliżą sobie kulturę innych miejsc w kraju. Spotkanie grup w Lubczy zapoczątkuje cykl wyjazdów do wspomnianych wcześniej gmin - mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.  

Na ludową nutkę…

W realizacji tego zadania do Lubczy przybędą grupy osób reprezentujących własne tradycje kulturowe. Będą to członkowie zespołów ludowych oraz osoby prezentujące tradycje kulinarne z czterech różnych regionów folklorystycznych Polski.  Mieszkańcy naszej Gminy związani z muzyką ludową oraz przybyłe do Lubczy zespoły ukażą rodzimą muzykę ludową, stroje, gwarę. Będzie także okazja do wymiany doświadczeń w dziedzinie uprawiania tej dziedziny sztuki oraz pracy na rzecz kultywowania starych tradycji w poszczególnych regionach kraju. Wszyscy przybyli goście  i widzowie będą mieć wyjątkową okazję, żeby na żywo usłyszeć i zobaczyć różnorodność       i bogactwo polskiej kultury ludowej.

Spotkanie ze smakiem

Nieodzownym elementem całego przedsięwzięcia będzie przygotowanie podczas wydarzenia własnych potraw regionalnych przez przedstawicieli poszczególnych gmin. W czasie jednej imprezy przybyli goście i wszyscy uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość poznania czterech różnych smaków przyrządzonych potraw z produktów, które są z reguły ogólnodostępne dla wszystkich. Będzie to także dobra okazja do promocji polskich produktów cechującymi się bogatymi walorami smakowymi, a także zdrowotnymi. Całość zwieńczy rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę regionalną.

 

Zupa z lubczykiem

Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia. W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak  i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, który rósł sobie dziko po polach lubeckich. Zupa z lubczykiem przyrządzona jest w oparciu o lokalne produkty, które wytworzono są   w sposób ekologiczny. W Lubczy, jako wsi najbardziej rolniczej w Gminie Ryglice i znanej w regionie z uprawy i hodowli, rolnicy przywiązują szczególną uwagę do produkcji, przetwarzania i przechowywania zdrowej żywności.  Zwieńczeniem  tegorocznej prezentacji i degustacji zupy z lubczykiem będzie wnioskowanie o wpisanie jej na Listę Produktów Tradycyjnych.

 

Organizatorzy wydarzenia

Organizatorem całego wydarzenia będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach. W wydarzenie to zaangażowani będą mieszkańcy, którym na sercu leży rozwój kulturowy naszego regionu i małej ojczyzny. Będą to panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczy, które na nowo reaktywuje swoją działalność, członkowie Klubu Seniora, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczy oraz inni niezrzeszeni mieszkańcy. Nadmieniamy, iż w naszej  Gminie działa prężnie KGW w Zalasowej i w Lubczy, w pozostałych miejscowościach jest tendencja reaktywacji tychże kół.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

pr082019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .