Którędy będzie przebiegała trasa obwodnicy Rudy-Rysie?
WYDARZENIA - Szczurowa
piątek, 25 stycznia 2019 21:24

Mieszkańcy dwóch wsi: Rud Rysia w gminie Szczurowa oraz Przyborowa w gminie Borzęcin zapowiadają wielką batalię w sprawie budowy obwodnicy. Mowa o nowej jezdni w trakcje drogi wojewódzkiej: Brzesko – Górka, koło Szczurowej. Zdaniem Wojciech Skrucha, radnego województwa małopolskiego, etapowanie budowy drogi, spowoduje tylko to, że w całości nie zostanie wyremontowana. - Zgoda co do jej przebiegu – to jeden z najważniejszych warunków, by przekonać Zarząd Województwa Małopolskiego, do budowy jezdni – mówi Wojciech Skruch. Jego zdaniem, jest szansa, przy odpuszczeniu sobie budowy estakady dla zwierząt, że zamknie się kwotą w granicach 80 – maksymalnie 90 milionów złotych.

- Rozwój gospodarczy jednej gminy, nie może odbywać się kosztem mieszkańców drugiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sąsiednie samorządy chcą uzbroić swoje strefy gospodarcze w drogi. To logiczne i sensowne, ale trzeba tak zaprojektować jezdnię, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszych miejscowości. Tutaj nie da się żyć: tiry jeżdżą z prędkością blisko sto kilometrów na godzinę. Policja bywa tu często, ale przecież nie będą radiowozy stały non stop. Poza tym jest huk, drżą nasze domy, wiele z nich po prostu pęka – żalą się mieszkańcy Rud Rysia. Wójt Zbigniew Moskal wierzy, że znajdzie się rozwiązanie, które pozwoli na „wyprowadzenie” ruchu z centrum miejscowości. Liczy na współpracę z samorządem województwa i powiatu brzeskiego. - Obowiązkiem samorządowców jest dbać o interes ogółu – mówi. Dzisiaj w sprawie budowy drogi odbyło się spotkanie w brzeskim Starostwie Powiatowym. - Mam nadzieję, że jedno z pierwszych, bo póki co żadnego kompromisu nie ma – mówią uczestnicy.

Firma projektowa,na rzecz Zarządu Dróg Wojewódzkich przygotowała dwie koncepcje, przebiegu drogi. Obydwie nie „przypadły” do gustu samorządowcom. Włodarza Borzęcina, wójt Janusz Kwaśniak forsuje trzecie rozwiązanie. Korzystne, z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, dla jego gminy. Chodzi o taki przebieg jezdni, która połączyłaby tereny inwestycyjne w gminie Borzęcin, z siecią dróg wojewódzkich i krajowych. To rozwiązanie po „cichu” wspiera samorząd Brzeska. Dla Szczurowej rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Jeden z wariantów gotowe byłyby zaakceptować władze gminy Rzezawa. Pojawia się tez inna koncepcja: poprowadzenia drogi przez jedne z przysiołków Rud Rysia. Obarczona jest ona jednak dwoma problemami: pierwszy to teren zalewowy, wybudowanie drogi w tym miejscu mogłoby zwiększyć zagrożenie powodziowe w gminie; po drugie – dzieli ono miejscowości na dwie części. Starosta brzeski Andrzej Potępa wierzy, że uda się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało wszystkich. Tłumaczył, że inwestycje trzeba w końcu zrealizować w całości. Na razie jest odcinek od mostu w Górce wraz z obwodnicą zachodnią Szczurowej oraz łącznik z autostradą: od Mokrzysk do Brzeska. Budowa I etapu: Mokrzyska – Przyborów kosztowałby około 30 milionów złotych: w wariancie najdroższym – całej jezdni wraz z obwodnicą Przyborowa i Rud Rysiów nawet 118 milionów złotych. - Sporo, ale gra warta jest świeczki. W ten sposób udałoby się kompleksowo rozwiązać problemy komunikacyjne tej części województwa małopolskiego. Kompromis jest możliwy, kompromis jest konieczny – apeluje radny Wojciech Skruch. Wójt Zbigniew Moskal zapowiada wsparcie tylko dla takich projektów, które uwzględnią oczekiwania mieszkańców. Jego zdaniem – skądinąd słusznie – inwestycje muszą chronić obywateli przed nadmiernym hałasem i spalinami. To nie są obawy na wyrost: remont drogi i uruchomienie stref aktywności gospodarczej w Brzesku i Borzęcinie wraz z forsowaniem koncepcji przebiegu korytarza komunikacyjnego – Warszawa – Górka – Brzesko – Nowy Sącz, to wzrost natężenia ruchu nawet o kilkadziesiąt procent. - Takie ruchu przez wieś nie puścimy.

(mir)


Komentarze (2)

Pseudonim : Marek 03 luty 2019 20:23
Rudy Rysia , a nie Rud Rysia, kto pisze te artykuły..
Pseudonim : Marek... 03 luty 2019 21:21

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

pr082019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .