Brzesko. Pomogła wiceminister zdrowia
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 05 stycznia 2019 14:24

Ponad 70 tysięcy złotych na remont dachu brzeskiego ratusza przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Środki na ten cel udało się pozyskać wiceminister zdrowia – brzeskiej posłance Prawa i Sprawiedliwości, Józefie Szczurek – Żelazko. Zdaniem Małgorzaty Cuber, szefowej MOK, wniosek został pozytywnie oceniony. - A pan minister Józefa Szczurek – Żelazko zadbała o odpowiednie „lobby” - mówi  Małgorzata Cuber. Szef Zarządu Osiedla Stare Miasto, a zarazem radny miejski Adam Kwaśniak podkreśla, że będzie zabiegał o to, by kolejne środki z Ministerstwa dotarły do Brzeska. Liczy na współpracę z samorządem miejskim i władzami miasta. - Wiele razy na ten temat rozmawiałem z panią minister, która jest przychylna tego typu inicjatywom – mówi Adam Kwaśniak.

 

Jakiś czas temu zakończone zostały prace związane z modernizacją dachu zabytkowego ratusza. Całkowity koszt remontu to ok. 350 tys. zł. Brzeski samorząd przeznaczył na ten cel blisko 283 tysiące złotych. Dofinansowanie w kwocie 72 tysiące zł. MOK otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków 2018. Brzeski ratusz jest obiektem zabytkowym wybudowanym w latach 1909-1910 w stylu neogotyckim. Jego projektantem był wybitny krakowski architekt Gabriel Niewiadomski. W budynku mieści się obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. Obiekt zabytkowego ratusza wykorzystywany jest też do organizacji przedsięwzięć kulturalno – artystycznych (wystawy, pokazy sztuki ludowej, wieczory poezji, spotkania z podróżnikami, koncerty, konkursy, wieczory indyjskie, zajęcia baletowe, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Z. Noskowskiego). Modernizacja dachu ratusza polegała m.in. na przeprowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, w wyniku których naprawiono więźbę dachową, wymieniono pokrycie dachu i kominów. Renowacja dachu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz zabezpieczy obiekt o niekwestionowanych wartościach artystycznych i historycznych przed dalszym niszczeniem – zapewnia Małgorzata Cuber. Poseł Józefa Szczurek – Żelazko zadeklarowała dalsza pomoc dla miasta i powiatu. - Ratowanie zabytków, naszego dorobku kulturowego jest nie mniej ważne jak inwestycje infrastrukturalne – mówi wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .