Gnojnik. Drogi po liftingu
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 08 grudnia 2018 00:00

Dwa miliony złotych kosztował remont drogi gminnej. Mowa o całym odcinku dwóch dróg gminnych łączących Uszew i Zawadę Uszewską, gdzie wylano nową nawierzchnię asfaltową. Aktualnie trwają ostatnie prace przy realizacji tej inwestycji, kosztującej budżet Gminy dwa miliony złotych. W sumie do końca 2018 roku zakończy się remont sześciu dróg gminnych, dzięki uzyskaniu przez nas środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (w postaci trzech promes) na kwotę blisko 1000 000zł. Pierwsza promesa (środki finansowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych) została uzyskana w lipcu a dwie kolejne we wrześniu 2018 roku.

Sławomir Paterek, wójt Gminy Gnojnik odebrał z rąk wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona promesy. Remontu doczekają się odcinki dróg w Gnojniku, Uszwi i Gosprzydowej, a mianowicie drogi Gnojnik „Nad Ośrodek Zdrowia”, Uszew „Na Śmietnisko”, Gosprzydowa „Nagórze”, Gnojnik „Stara Wieś”, Gnojnik „Bania w stronę Żaka”, Gnojnik „ Uwrocie”. Droga Uszew – Zawada Uszewska wraz z budową chodnika została wykonana. Gmina pozyskała na ten cel wsparcie finansowe. Sporo bo półtora miliona złotych. Jest to jedna z największych subwencji w regionie. Dotacja została przyznana  z Rządowego Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. – Cieszy mnie ta dotacja. To kolejny dowód na to, że skutecznie potrafimy zabiegać o środki finansowe – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. Program powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jest konsekwencją przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla konieczność równomiernego rozwoju Polski. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 procent kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu. Przypomnijmy, że do 15 kwietnia 2018 roku wojewodowie przyjmowali wnioski o dofinansowanie. W połowie maja przekazali wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Biorąc pod uwagę te opinie, wojewodowie przygotowali ostateczne listy zadań do wsparcia. Następny etap to podpisywanie umów. Wójt Paterek dziękuję władzom wojewódzkim oraz  rządowi. – Chcę w imieniu własnym i samorządu podziękować premierowi za okazane nam wsparcie. Dziękuję za pomoc pani wiceminister zdrowia Józefie Szczurek – Żelazko – mówi wójt Paterek.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .