Czchów. Straż na straży przyrody
WYDARZENIA - Czchów
środa, 14 listopada 2018 21:14

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie wspólnie z MOKSiRem w Czchowie pozyskali pieniądze na realizację kolejnej (drugiej) edycji projektu „Straż na straży przyrody”.  Program zakładała edukację obywatelską w zakresie ekologii i ochrony przyrody poprzez realizację konkursu plastycznego, realizację akcji sadzenia drzewek oraz spotkania promującego obywatelskie postawy w zakresie ekologii i ochrony zwierząt połączone z podsumowaniem projektu.
Na realizację zadania publicznego „Straż na straży przyrody – II edycja”, otrzymaliśmy dofinansowane z Powiatu Brzeskiego w kwocie 2 tys zł. Kolejne wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Gminy Czchów. Dziękujemy serdecznie Staroście Brzeskiemu Andrzejowi Potępie i Burmistrzowi Czchowa Markowi Chudobie za przekazane środki – mówi naszej redakcji Elżbieta Ogiela, szefowa MOKSiR.


Projekt swoim zasięgiem objął Powiat Brzeski, w tym dzieci przedszkolne, uczniów szkół i dorosłych. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs plastyczny „Zagrożenia wobec przyrody wywołane przez człowieka oraz sposoby ochrony przed nimi” nadesłanych zostało 119 prac. Wszystkie były tematyczne, starannie wykonane, a przede wszystkim wyrażały emocje dzieci i młodzieży związane z artystycznym spojrzeniem na temat ochrony środowiska i zagrożeń wobec przyrody. Komisja, która zebrała się w piątek 26 października 2018 r. miała bardzo trudne zadanie – przyznać miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Komisja w składzie: Joanna Dębiec, Maria Wiśniewska-Płachta, Agata Rościecha-Kanownik, Agnieszka Dudek, Ewa Tomkowska po dokładnym obejrzeniu wszystkich prac i ożywionej dyskusji, przyznała następujące miejsca:

Podsumowanie projektu połączone z akcją „Drzewo - najlepsza technologia antysmogowa, którą dała nam matka natura!” odbyło się 30 października 2018 roku w sali Kina Baszta w Czchowie. W ten niezwykle ciepły wtorkowy wieczór na spotkanie przyszło bardzo wiele osób, przyszły całe rodziny. Niesamowicie budująca była Państwa odpowiedź na nasze zaproszenie. Dziękujemy za frekwencję. Czujemy się niezmiernie docenieni i mamy nowe pomysły na kolejne edycje tego projektu.


Powracając do samego spotkania to było ono zajmujące. Na wstępie głos zabrał Jarosław Gurgul członek Zarządu Powiatu Brzeskiego, który pogratulował organizatorom wspaniałej inicjatywy oraz podziękował beneficjentom projektu za zaangażowanie i liczny udział w wydarzeniu.


Następnie zabrał głos Tadeusz Płachta Zastępca Burmistrza Czchowa i strażak ochotnik w jednej osobie. W ciekawy sposób przedstawił słuchaczom najważniejsze działania, w których druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych stoją na straży przyrody. Ciekawy interaktywny wykład, promujący postawy obywatelskie w zakresie ekologii i ochrony zwierząt (slajdy, wypowiedzi dzieci i młodzieży) zainteresował wszystkich. Kolejna mówczyni – pracownik Urzędu Miejskiego w Czchowie Referat Usług Komunalnych - Ewa Tomkowska opowiadała dlaczego należy segregować śmieci i jak ważne jest to dla naszego środowiska, w którym żyjemy.
Dopełnieniem wydarzenia była wystawa 119 prac, które napłynęły na konkurs plastyczny.


Kolejny wyczekiwany punkt - to dekoracja laureatów i uczestników konkursu, której dokonali Jarosław Gurgul Członek Zarządu Brzeskiego oraz druhowie ochotnicy Tadeusz Płachta Zastępca Burmistrza Czchowa, Paweł Proficz i Marek Gawełda. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drzewka w ramach akcji „Drzewo – najlepsza technologia antysmogowa, którą dała nam natura” oraz pamiątkowe dyplomy, a laureaci dodatkowo upominki. Na zakończenie relacji z realizacji zadania publicznego „Straż na straży przyrody – II edycja” jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za włączenie się w ochronę przyrody. Dziękuję dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół i przedszkoli, druhom z OSP Czchów oraz władzom samorządowym Powiatu Brzeskiego i Gminy Czchów.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .