Czchów. Miliony zakopią w ziemi
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 13 listopada 2018 21:02

Nawet kilkanaście milionów złotych „zakopie” gmina w ziemi. Spokojnie. Nie w formie banknotów czy bilonu, ale w postaci rur kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. – Mamy ambitne plany. Chcemy, w następnej kadencji samorządu, doprowadzić do zakończenia kompleksowej kanalizacji gminy i wodociągowania. Zadanie jest realne: tym bardziej, e sama aglomeracja czchowska jest już praktycznie skanalizowana. Inwestycje w infrastrukturę komunalną są bardzo kosztowne, dlatego je etapujemy – tłumaczy burmistrz Marek Chudoba. Jego zdaniem rozwój sieci kanalizacyjnej i wodociągowej ma ogromne znacznie nie tylko dla rozwoju gospodarczego, ale także zainteresowania się tych wszystkich, którzy chcą wybudować swój dom. – Efektem naszej polityki jest wzrost liczby mieszkańców, a nie – jak to bywa w wielu innych gminach – wyludnienia. W ostatnich kilkunastu latach przybyło nam kilkuset mieszkańców – wylicza burmistrz Chudoba.

Jego zdaniem stabilna polityka podatkowa, prowadzona już od kilkunastu lat, oparta na niskich podatkach – sprzyja dynamicznemu rozwojowi gminy. Korzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale także inwestorzy i właściciele domków letniskowych. Przez ostatnie trzy lata podatki lokalne nie były podnoszone w ogóle. Dotyczy to także podatku rolnego oraz podatku leśnego. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że drenowanie kieszeni podatników w naszym regionie, gdzie dochody są niskie, to droga do nikąd. W przypadku rolnictwa, które jest zupełnie nieopłacalne, stosujemy najniższą dopuszczonych prawem stawkę podatku rolnego
- Warto dodać, że opłaty za wodę i ścieki są u nas jednymi z najniższych w Małopolsce. U nas za wodę płaci się 3.2 złotych, za ścieki 5.4 co daje razem 8.6 złotych, gdy tymczasem w Tuchowie czy Ciężkowicach 22.14, w Brzesku -12.58, w Zakliczynie 12.18 złotych, Nowy Sączu – 16.16.  Ceny wody i ścieków, w najbliższych latach, nie będą podnoszone – zapewnia burmistrz Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .