Brzesko. Jak poskładać Radę Miejską?
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 05 listopada 2018 21:47

Brzesko ma nowego burmistrza. Ale to oczywiście problemów miasta i jego mieszkańców nie rozwiązuje. Jeszcze nie opadł kampanijny kurz, a już pojawiają się kolejne sprawy do rozwiązania: chociażby jak poskładać Radę Miejską? Bez większości rządzi się trudno. Tym bardziej, że brak dwóch absolutoriów z rzędu, z wykonania budżetu, oznacza z automatu rozpisanie referendum w sprawie odwołania burmistrza. W tej sytuacji nowe rozdanie w Radzie Miejskiej w Brzesku ma ogromne znaczenie dla włodarza miasta. W zasadzie możliwych jest pięć scenariuszy.


Scenariusz I
Pierwszy: burmistrzowi – elektowi uda się wyciągnąć sześciu radnych (pięciu ma swoich) i w ten sposób przejąc władzę w Radzie Miejskiej w Brzesku. Raczej na to, że któryś z radnych Prawa i Sprawiedliwości „zdradzi”, na jego miejscu bym nie liczył. Na celowniku jest więc dwoje radnych, którzy weszli z komitetu Krzysztofa Ojczyka oraz radni Wspólnoty Samorządowej Powiatu Brzeskiego. Wydaje się, że Rafałowi Cichońskiemu jest stosunkowo najbliżej do Tomasza Latochy. Jak zachowałaby się Barbara Borowiecka – a to zależy jak negocjował z nią będzie PiS, z którego list przed czterema laty została radną. Anna Lubowiecka, podobnie jak Tomasz Latocha, mieszka w Szczepanowie. Może przyjąć ofertę Tomasza Latochy. Tak samo jak Franciszek Brzyk i Maria Kądziołka. Ale to ciągle za mało lub na granicy...

Scenariusz II
To scenariusz koalicji Tomasza Latochy z radnymi Wspólnoty Samorządowej oraz jednym/dwoma radnymi od Krzysztofa Ojczyka. Burmistrz może zagrać va banque i zaproponować komuś ze Wspólnoty Samorządowej stanoiwsko przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzesku. Mowa o Franciszku Brzyku czy Marii Kądziołce. Obydwoje, z racji wykształcenia i doświadczenia samorządowego, doskonale by się nadawali.

Scenariusz III
Koalicja Wspólnoty Samorządowej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Dysponowałaby stabilną większością, z którą burmistrz musiałby się liczyć. Kto w tej sytuacji na przewodniczącego: pojawia się pomysł, by rotacyjnie, po piętnaście miesięcy, na przemiennie byli to Franciszek Brzyk, Ewa Chmielarz, Maria Kądziołka i Jarosław Sorys.

Scenariusz IV
Koalicja radnych KWW BrzeskoodNowa oraz Prawa i Sprawiedliwości: koalicja nie tylko na poziomie samorządu, ale także w kierownictwie magistratu. Ktoś powie nierealne? W polityce nigdy nie mówi się nigdy. Taki układ gwarantowałby Brzesku dostęp do sejmiku samorządowego województwa małopolskiego oraz rządu. Bez odpowiedniego „lobby” Tomasz Latocha nie będzie wstanie wiele zdziałać, a wtedy rozbudzonych kampanią apetytów mieszkańców, nie będzie mógł zaspokoić.

Scenariusz V
Wielka koalicja na rzecz Brzeska. Dzisiaj, po trudach kampanii wyborczej, wydaje się być najbardziej egzotyczna, ale...


(mir)


Komentarze (2)

Pseudonim : Pawelek 07 listopad 2018 06:55
Tomek jest świetnym strategiem, myślę że wielu zaskoczy a do tego jako człowiek z PSL wie jak tworzyć koalicję :)))
Pseudonim : GW 07 listopad 2018 16:36
to juz zadna tajemnica cale brzesko wie, ze bedzie koalicja psl kod i nowoczesna Latocha oraz wspolnota samorzadowa z ktora tak walczyli. To co teraz Maria Kucia z druga Maria beda chodzily w tęczowych marszach, zreszto kto wie, bo one tak wszystkich kochaja :) tylko jak biedni czarni bracia to przelkna :)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .