Reklama
Minister Rozwoju i Inwestycji w gminie Brzesko. Docelowo będą 3 strefy aktywności gospodarczej
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 02 listopada 2018 15:39

L1130631Minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński zwiedził dzisiaj tereny, gdzie planowane jest uruchomienie strefy aktywności gospodarczej. Mowa o ponad 26 hektarowej działce w Wokowicach koło Brzeska. - Dziękuję Sławomirowi Paterowi za zaproszenie. Rozwój gospodarczy gmin takiej wielkości jak Brzesko to jedno z priorytetowych działań naszego rządu. Jest kilka programów ministerialnych, które uruchomimy, by mogła powstać tutaj taka strefa. Nie tylko pomyślimy o wsparciu finansowym przy uzbrojeniu tego terenu, ale także poprzez resort i podległe mi instytucje, postaramy się znaleźć inwestorów. Ogromnie ważne jest to, że Sławomir Pater, z którym przed tym spotkaniem rozmawiałem, ma także kontakt z firmami, które gotowe są zainwestować w Brzesku i gminie – mówił minister Kwieciński.

Strefa Wokowice

L1130602Szef resortu rozwoju i inwestycji mówił, że programy rządowe, wsparcia dla rozwoju stref aktywności gospodarczej, preferują małe i średnie miasta. Jego zdaniem na pewno będzie szansa na pozyskanie środków z sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, bo do tej pory, za czasów koalicji PO – PSL, na rozwój gospodarczy stref wydano niewiele ponad 22 procent wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel. - Tam gdzie rządził PSL, mamy do czynienia z zastojem gospodarczym. Wykorzystanie środków unijnych w Małopolsce jest tego doskonałym przykładem – podkreślał minister Kwieciński. Pomysł uruchomiania strefy w Wokowicach się mu spodobał. - Jakkolwiek ten teren jest jeszcze nie uzbrojony to ma doskonałe położenie, bliskość oczyszczalni ścieków, linii kolejowej, autostrady i starej „czwórki” to jego atuty – mówił minister.

Sławomir Pater odrzucił zarzut – kolportowany przez nieuczciwą konkurencję – jakoby teren wskazany przez niego, jako teren inwestycyjny, był terenem zalewowym. Z map hydrogeologicznych wynika bowiem jasno, że możliwość wystąpienia tutaj podtopień czy powodzi występuje raz na... 100 lat. A niektóre tereny, na których działają już firmy w Brzesku z takim zagrożeniem muszą się liczyć raz na 10 lat. - To pokazuje, jak wiarygodne są stwierdzenia opozycji – mówi Sławomir Pater. - W pobliżu jest droga powiatowa bez ograniczenia tonażu, linia wysokiego napięcia, a do oczyszczalni ścieków w Sterkowcu – Zajaziu jest zaledwie 500 metrów. Atutem tego miejsca jest również fakt, że najbliższe zabudowania są jakiś kilometr stąd – mówił Sławomir Pater. Obaj (minister Jerzy Kwieciński i Sławomir Pater) stwierdzili, że powstanie w tym miejscu strefy gospodarczej to kwestia czasu.

 

Strefa Bucze

Uruchomienie strefy w Wokowicach nie oznacza, że gmina zarzuci pomysł rozwoju stref aktywności gospodarczej w innych częściach gminy. Sławomir Pater chciałby także zainwestować w terenu w Buczu. Tam samorząd ma działkę o powierzchni ponad 44 hektarów. - Szkoda, że kiedy przed kilkoma laty wybudowano i oddano do użytku północy zjazd a autostrady i obwodnicę Mokrzysk, inwestycję finansowaną przez samorząd województwa małopolskiego, nie zadbano o skomunikowanie tego terenu. Zabrakło pół kilometra, by ten teren miał dogodny dojazd – mówi Sławomir Pater. Przypomnijmy, że za inwestycje w regionie tarnowskim odpowiadał wicemarszałek Stanisław Sorys z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Szkoda, że brzescy ludowcy nie potrafili skutecznie zadbać wówczas o „dobudowanie” tego kawałka jezdni. - Mam nadzieję, że i te tereny docelowo zostaną wykorzystane pod rozwój gospodarczy – podkreśla Sławomir Pater.

 

Strefa Jadowniki

W Jadownikach, na pograniczu z Brzeskiem jest też kilkuhektarowy grunt, który z powodzeniem można byłoby wykorzystać do rozwoju gospodarczego. To tereny prywatnego inwestora. Minister Jerzy Kwieciński nie wykluczył partnerstwa prywatno – publicznego. Jego zdaniem wszystko co służy rozwojowi gospodarczemu, sprzyja krajowi. - Kilka lat temu, ekonomiści twierdzili, że nasz program to fantasmagorie. My udowodniliśmy, że potrafimy zadbać o przedsiębiorców – mówił minister. Sławomir Pater tłumaczył, że teren ma doskonałe położenie, ale trzeba wybudować około kilometra drogi i most na Uszwicy. Zdaniem ministra byłaby na to szansa przy użyciu środków ministerstwa rozwoju i inwestycji: nabór wniosków właśnie się rozpoczął i potrwa do końca marca 2019 roku.

(mir)


Komentarze (2)

Pseudonim : koko 02 listopad 2018 12:52
to co, teraz za dwie godziny latocha sie nagra, i zapowie, ze on zrobi 3 strefy? dobrze, ze ten kabaret sie skonczy, mam nadzieje, ze w niedziele mieszkancy pogonia tego komiwojażera z koniczynka.
Pseudonim : Jurek 02 listopad 2018 16:09
Jeśli Brzesko chce liczyć na pieniądze musi zagłosować na Patera inaczej będziemy zieloną wyspą w Małopolsce i jak za Wawryki dostawać będziemy w d...

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .