Reklama
Czchów. Trwa odbudowa baszty
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 30 października 2018 20:51

To będzie bez wątpienia jedna z największych  atrakcji powiatu brzeskiego. Przypomnijmy, że Czchów jest partnerem projektu o nazwie: Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego, w ramach którego od kilku miesięcy trwają prace na terenie Grodziska oraz aranżacja Wzgórza Zamkowego w Czchowie. Powstaje też szlak militarno-historyczny. Jak mówi burmistrz Marek Chudoba aranżacja wzgórza zamkowego i Grodziska w Czchowie na finiszu. Został odbudowany budynek zamkowy "mieszkalny" - powstały sutereny z platformą widokową, budynek bramny - kończone jest zadaszenie, kładzione kamienne misterne posadzki, osadzane są filary mostu, który stanie nad fosą. Na Grodzisku już gotowa altana, trybuny, ławeczki, oświetlenie...


Już w ramach I etapu wspomnianego projektu zostały zakupione specjalne militaria z okresów – średniowiecze, nowożytność oraz II wojna światowa, które będą montowane w różnych miejscach wzgórza zamkowego, Grodziska i Parku Miejskiego. Na szlaku średniowiecznym (otoczenie i samo wzgórze zamkowe) zobaczymy: onager, plutej, hak niszczycielski, kusze wałowe, dźwig do oblewania smołą, drabiny szturmowe, taran, trebusz, perriere, hufnicę XV-wieczną na lawecie i wineję – Ci, którzy interesują się najstarszą historią, na pewno spotkali się z tymi nazwami przy opisach bitew, zdobywania wałów zamkowych; tym bardziej możliwość obejrzenia czegoś takiego na żywo będzie niemałą atrakcją. Szlak nowożytny wzbogacą: moździerz regimentowy, armata oblężnicza na lawecie oraz falkonet mały XVII-wieczny na lawecie. I na Szlaku II wojny światowej (Grodzisko, Park Miejski, okolice bunkrów i okopów) zostaną zamontowane CKM-y na stanowiskach, kuchnia polowa, armaty: ZIS2 z II wojny światowej, kolejna – kaliber 122mm, następnie armata dywizyjna D-44 85mm oraz przeciwlotnicza S-60. Zyskamy piękny Szlak militarny, a biorąc pod uwagę ogrom prac, które obserwujemy na bieżąco, czyli odbudowa „budynku mieszkalnego” – suteren zamku, gdzie zostanie uruchomiona powierzchnia muzealna i wystawiennicza z platformą widokową na szeroką panoramę Doliny Dunajca, szybko „rosnąca” wieża bramna, pomosty nad fosą przy zamku… - i atrakcyjność turystyczną w całym regionie. Całkowita wartość inwestycji, objęta wnioskiem to: 1 226 580,11 zł. Wartość dofinansowania: 506 433,81 zł. Warto dodać, że wartość inwestycji opisywanego wcześniej I etapu prac to blisko 3 mln zł – wylicza gospodarza gminy.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .