Reklama
Szczepanów. Odblaskowa szkoła
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 30 października 2018 20:51

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły jest jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową w Szczepanowie, dlatego też jak co roku placówka przystąpiła do małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w spotkaniach, konkursach, zawodach sportowych i happeningach. Szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji, ratownik medyczny z bocheńskiego pogotowia ratunkowego – Zbigniew Szewczyk oraz instruktor przepisów ruchu drogowego –  Antoni Kmiecik. Wszystko po to, aby uczniowie bezpieczniej poruszali się po drogach, a w razie nieszczęścia umieli udzielić przedmedycznej pomocy. W pierwszej kolejności uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi przepisami ruchu drogowego oraz wybranymi znakami. Dowiedzieli się, między innymi, w co powinien być wyposażony rower, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz – co najistotniejsze – jak ogromną rolę odgrywają elementy odblaskowe. W maleńkich, odbijających światło znaczkach czy opaskach kryje się ogromna moc, która niejednokrotnie pozwala uniknąć tragedii na drodze.


Ratownik medyczny udzielił pokazu pierwszej pomocy. Zaprezentował dzieciom, w jaki sposób wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczył także, jak należy prawidłowo korzystać z defibrylatora (AED), zaś śmiałkowie mogli spróbować swych sił w ratowaniu osoby zadławionej. Ratownik zaprezentował ponadto przygotowanie poszkodowanego do transportu w karetce. Na koniec wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia wnętrza karetki pogotowia. Niektórzy zasiedli nawet za jej kierownicą. Wyjątkowo atrakcyjną niespodziankę przygotował pan Grzegorz Urbaś, który umożliwił wybranym szczęśliwcom ich pierwszą jazdę w roli kierującego samochodem służącym na co dzień do szkolenia kierowców. Jako pierwsza swych sił spróbowała dyrektor szkoły. Kolejnym działaniem było zorganizowanie happeningu odblaskowego, podczas którego uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali ulicami Szczepanowa, niosąc transparenty z hasłami zachęcającymi do używania elementów odblaskowych. Na szczęście w ostatnich latach noszenie odblasków staje się coraz bardziej popularne, jednak wciąż zdarzają się osoby, które poruszają się bez takiej ochrony. Jesienną porą, gdy dni stają się coraz krótsze, często w ubraniach ciemnego koloru piesi poza terenem zabudowanym są praktycznie niewidoczni dla kierowców. To, że pieszy widzi światła samochodu niekoniecznie oznacza, że sam jest widziany. Warto o tym pamiętać.
(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .