WYBORY. Wyborcze ciekawostki
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 01 października 2018 21:20

Za trzy tygodnie będzie prawie wszystko jasne. Wybierzemy wtedy nie tylko wójtów/burmistrzów/prezydentów, ale także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W przypadku Brzeska, zainteresowanie wyborami – kandydowaniem jest znacznie mniejsze niż w poprzednich kadencjach. Kilka komitetów przymierzało się do wystawienia swojej listy, ale plany spaliły na panewce. Oficjalnie liderzy tego nie poznają, ale… wszyscy wiedzą jak jest. Średnia wieku kandydatów wynosi ponad czterdzieści lat. Najstarszy mieszkaniec gminy Brzesko, który walczy o mandat radnego (powiatowego) ma 71 lat, tyle samo lat ma kandydat na radnego miejskiego, najmłodszy – 19 ( na radnego miejskiego).

Kandydaci na burmistrza

Grzegorz Wawryka, który po raz czwarty z rzędu kandyduje na fotel burmistrza (wygrał w 2008 roku wybory uzupełniające, ogłoszone po objęciu mandatu posła przez poprzedniego włodarza gminy Jana Musiała) ma 53 lata. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Przez dziesięć lat jest burmistrzem. W latach 1998 – 2006 był starostą brzeskim, potem kierował spółką MDA w Krakowie, w latach 90. miał własną działalność gospodarczą, był doradca podatkowym. Mieszka w Jadownikach, w gminie Brzesko). O dwa lata młodszy jest Sławomir Pater. Ma 51 lat i jest ekonomistą (absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie). Od ponad dwudziestu lat prowadzi firmę ubezpieczeniową w Brzesku. Mieszka w Jasieniu (gmina Brzesko). Krzysztof Ojczyk – ma 47 lat, jest także absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, był przez lata bankowcem, jest teraz prokurentem w dwóch prywatnych spółkach prawa handlowego. Zasiada w samorządzie od ponad dwudziestu lat. Pochodzi z Brzeska (tutaj jest zameldowany).  Tomasz Latocha jest najmłodszy – ma 41 lat, jest po studiach. Pracuje w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (jako wiceprezes zarządu z układu koalicyjnego Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego), kojarzony od lat z ruchem ludowym


Ciekawostki miejskie

Najstarszy kandydat na radnego miejskiego ma 71.lat. To Edward Knaga ze Wspólnoty Samorządowej Powiatu Brzeskiego. Tomasz Przybylski jest najmłodszym kandydatem drużyny Grzegorz Wawryki – ma 22 lata. Bogusław Góra z Bucza, ma 61 lat. Jest najstarszym kandydatem listy KWW Brzesko odNowa, najmłodszy jest w tym przypadku 19.latek – Kacper Put. Czesław Borowiec z Bucza to najstarszy kandydat z listy Krzysztofa Ojczyka (ma 67 lat), najmłodszym jest 25.letni Marcel Kociołek. 64.letnia Teresa Stańczyk jest nastrasz na liście Prawa i Sprawiedliwości, najmłodszy kandydat tej formacji ma 24 lata i jest to Radosław Szostak. Emeryci, pracownicy budżetówki, przedsiębiorcy, właściciele firm, pracownicy służby zdrowia i studenci – to przekrój zawodowy kandydatów. Maria Kądziołka jest sekretarzem gminy Szczurowa. Tomasz Latocha wiceprezesem MARR, a Krzysztof Ojczyk prokurentem w prywatnych spółkach.

Ciekawostki powiatowe

Najmłodszym kandydatem na radnego powiatowego jest 22.letni Marcin Rysak – kandydat Wspólnoty Samorządowej Powiatu Brzeskiego, w gronie dwudziestolatków, którzy także chcieliby zasiadać w Radzie Powiatu Brzeskiego jest 24.letnia Agnieszka Zięba – lista PiS, 29.letnia Paulina Kusek (Wspólnota Samorządowa) oraz 28.latek – Grzegorz Kopacz z listy Samorządy Razem. Andrzej Jarosz, który zamyka listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości jest najstarszym kandydatem do Rady Powiatu Brzeskiego – z gminy Brzesko oraz najstarszym w ogóle. Ma 71 lat. Dwa lata młodszy jest Józef Kaczmarczyk. Średnia wieku kandydata wynosi 49 lat, z czego pań – 39, a mężczyzn – 49. Ciekawy jest też przekrój zawodowy: na emeryturze jest kilka osób. W gronie kandydatów jest wielu urzędników, nauczycieli, nie brakuje także przedsiębiorców. O mandat radnego powiatowego „walczy” dwóch sekretarzy gmin: Justyna Wojtowicz – Woda (sekretarz gminy Dębno) oraz Stanisław Sułek (sekretarz gminy Brzesko). Jest też wieloletni wicestarosta, a wcześniej starosta brzeski Ryszard Ożóg, były wicestarosta i wiceburmistrz Brzeska – Stanisław Pacura. Nie zabrakło też oficera Państwowej Straży Pożarnej – Wojciech Podleś oraz szefa największego i najbardziej utytułowanego klubu sportowego w powiecie brzeskim: Marcina Jurkiewicza. O mandat radnego ubiega się też Jan Musiał, były poseł PO.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .