Czchów najbogatszy w powiecie brzeskim
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 22 września 2018 22:24

Gmina Czchów jest najbogatszą gminą powiatu brzeskiego – wynika z rankingu opublikowanego przez pismo samorządowe Wspólnota. W Czchowie jest to 3352 zł per capita na obywatela; na drugim miejscu jest Iwkowa 2922,62 złotych, w Brzesku ten dochód wynosi 2646,09 złotych. Gmina Czchów została sklasyfikowana na 105 pozycji w kraju, przed Skawiną, Muszyną czy Dobczycami. Daleko w tyle zostały Ciężkowice, Tuchów, Nowy Wiśnicz, Dąbrowa Tarnowska czy Szczucin.

Wskaźniki finansowe to dobra ilustracja kondycji polskich samorządów, ale już przed rokiem mieliśmy odczucie, że trochę się pod tym względem zmieniło. Wskaźniki są nadal ważne, ale być może równie ważna jest atmosfera wokół samorządności. Pojawiają się nowe regulacje ingerujące w autonomię władz lokalnych. Po wcześniejszych decyzjach odnoszących się do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i jeszcze kilku innych instytucji, ograniczeniu swobody gmin w zakresie decyzji o sieci szkolnej pojawiły się zapowiedzi odebrania części uprawnień w planowaniu przestrzennym w związku z programem Mieszkanie Plus. Nie wypowiadamy się na temat tego, czy to dobry program, ale nie mamy wątpliwości, że osłabianie i tak wątłych kompetencji samorządów w zakresie ładu przestrzennego jest bardzo groźne – twierdzą autorzy projektu.
Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu. Burmistrz Czchowa Marek Chudoba podkreśla, że metodologia badań przyjęta przez ekspertów pozwoliła wyeliminować błędy. – Pod uwagę brane są najważniejsze, stabilne składniki budżetu, dochody gmin. Przy niskim poziomie podatków lokalnych, nasze wpływy są duże. Powód jest prosty: mamy kilkaset firm, które są coraz bogatsze, coraz lepiej radzą sobie na rynku lokalnym i nie tylko. Ranking uwzględnia także inwestycje miejskie w sport, kulturę, infrastrukturę komunalną, drogi i chodniki. To wszystko sprawiło, że zajęliśmy 105 miejsce w Polsce - mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Dodajmy, ze w Polsce jest 2478 gmin.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .