Turniej Rycerski w Dębnie
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 02 lipca 2018 19:05

Co najmniej kilka tysięcy widzów uczestniczyło w Turnieju Rycerskim w Dębnie. Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury byli organizatorami Międzynarodowego Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”, który odbył się 1 lipca 2018 roku. – Jestem przekonany, że nowy termin, początek wakacji, a nie wrzesień jak to było do tej pory, sprawi, iż na nasz Turniej zdobędzie jeszcze większe uznanie w oczach publiczności – mówił podczas oficjalnego otwarcia wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski. W programie imprezy była  inscenizacja walk, pokazy żonglowania chorągwiami oraz woltyżerki konnej, turniej łuczniczy, turniej rycerski konnych kopijników, musztra XVII-wiecznej piechoty, pokaz artyleryjski, koncert zespołu Lubelska Federacja Bardów, a na koniec pokaz sztucznych ogni sztucznych.


Walki rycerskie, pokazy, wystrzały armatnie, koński tętent, musztra czy tańce dworskie – to tylko niektóre atrakcje Turnieju Historycznego, który odbył się ]pod zamkiem w Dębnie Zjechało rycerstwo z kilku krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Oprócz nas, gospodarzy nie zabrakło rycerstwa z Czech i Słowacji. Taki dobór nie był dziełem przypadku. Jak zwykle nie zabrakło szczęku oręża, tętentu kopyt końskich i armatnich wystrzałów. Uroczyste rozpoczęcie miało miejsce  na dziedzińcu zamkowym. Przez kilka godzin odbywały się pokazy turniejowe: walki rycerskie, pokazy konne, musztra i dawne tańce, prezentacja artylerii.  - Wieloletnie doświadczenia jednoznacznie wskazują, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to najbardziej identyfikowana impreza w gminie, ale również w powiecie brzeskim. Od wielu lat, dla wielu mieszkańców Małopolski, Śląska, Podkarpacia czy nawet województwa świętokrzyskiego, którzy odwiedzają nas w tym dniu, Dębno kojarzy się z turniejem. Nieraz słyszę taką zbitkę trzech słów: Dębno – zamek – turniej. To o czymś świadczy. Rycerskie zmagania na trwałe wpisały się w kalendarz imprez gminy, powiatu, a mecenat marszałka województwa małopolskiego, nadaje całemu przedsięwzięciu, jeszcze większej rangi – podkreśla wójt Kozłowski. Dodajmy, że w gronie gości byli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Minister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko gratulowała organizatorom. – Jestem przekonana, że ta inicjatywa na trwałe wpisała się w kalendarz imprez powiatowych i wojewódzkich – mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Radny wojewódzki Wojciech Skruch podkreślał, że samorząd Małopolski chętnie wspiera tego typu inicjatywy. – To są najlepiej wydane środki na kulturę – przekonywał Wojciech Skruch. Jak podkreśla wójt Kozłowski nowa data Turnieju (początek wakacji) sprawdziła się…

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .