Szachiści powalczą o „Czarnego Konia”
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 06 lutego 2018 21:25

Warto pamiętać: na ostatni weekend lutego (24 i 25) zaplanowano kolejną edycję Turnieju Szachowego o Czarnego Konia i Źrebiątko, który zostanie rozegrany w Gnojniku. – To kolejna edycja spotkania z szachami. Zapraszam w imieniu organizatorów - mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek.


Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym: od kilkunastu zawodników. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej. Cieszy fakt, że turniej w Gnojniku bije rekordy nie tylko pod względem ilości, ale „jakości”, ponieważ z roku na rok zawodników posiadających rankingi ponad dwa tysiące jest coraz więcej. Obsada godna pozazdroszczenia. Tak będzie, jak zapowiadają organizatorzy, także w tym roku. Tradycyjnie już, w pierwszym dniu zmierzą się juniorzy, a w drugim seniorzy. Zawody organizuje Centrum Kultury w Gnojniku.
- Jest to otwarty turniej, na który zjeżdżają szachiści z całej Polski, posiadający kategorie szachowe, zaś niektórzy z nich mogą się poszczycić rankingami międzynarodowymi ELO. Jak do tej pory ta królewska gra cieszyła się ogromną popularnością wśród szachistów młodszych i starszych z terenu całej Polski, jak również z zagranicy. Rokrocznie przybywa nam uczestników i pasjonatów tej królewskiej gry. Średnio około 200 szachistów – wspomina Ewa Świerczek, dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku. Podobnie jak w latach poprzednich, szachiści zagrają na dystansach 9 - 13 rund, systemem szwajcarskim – kontrolowanym. Czas gry na partię wynosi 30 minut (2 x 15 minut), kojarzenie par – komputerowe. Turniej szachowy w pierwszy jak i w drugi dzień rozpoczyna się o godz. 10.00 w Domu Strażaka w Gnojniku. Niewątpliwie przyciąga główna nagroda, tj. Czarny Koń, który niezmiennie już od kilkunastu wychodzi spod dłuta lokalnego artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy. Turniej sędziuje Wiesław Kasperek, sędzia klasy „S”. Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu zdolność koncentracji uwagi, umiejętność analizy i dedukcji złożo­nej sytuacji,  pobudza wyobraźnię, uczy nawyku cierpliwości, samodzielność w podejmowaniu decyzji, sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki. Należy koniecznie wciągnąć masowo uczniów do zajęć szachowych. – Moim zdaniem nauka gry w szachy powinna stać się obowiązkowa w szkole podstawowej – uważa wójt Paterek. Dodajmy, że na 10 lutego zaplanowano gminny konkurs szachowy, który również od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032019

plus032019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .