Gnojnik. Udany rok na drogach
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 04 stycznia 2018 01:00

Gmina Gnojnik posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Przez ostatnie siedem lat stan dróg uległ poprawie. Poprawie Naadal jest jednak sporo do zrobienia. Eksploatowane drogi po prostu niszczą się. Budowa i modernizacja dróg jest podstawowym zadaniem samorządu gminnego, zadaniem, którego realizacja zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób odwiedzających gminę. Dlatego tyle uwagi poświęcamy remontowi dróg gminnych. Na ten cel mamy środki swoje, jak też pieniądze pozyskiwane na usuwanie skutków klęsk żywiołowych podkreśla wójt Sławomir Paterek.

 

Pomimo zwiększającego się zurbanizowania Gminy Gnojnik znaczną część jej powierzchni stanowią użytki rolne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gospodarzy rolnych samorząd gminny systematycznie remontował również drogi transportu rolnego. Podczas bieżącej kadencji kontynuowano budowę sieci chodników i rozpoczęto bardzo ważny proces budowy ścieżek rowerowych na terenie Gminy Gnojnik. Budowa ciągów pieszych i rowerowych jest jednym z podstawowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, a zwłaszcza osobom niezmotoryzowanym, czyli dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym. Przypomnę, że w miesiącach sierpień – wrzesień przeprowadzono za środki gminne (w tym wiejskie) modernizację kilku dróg gminnych. Zakres prowadzonych prac był różny, m.in. odtwarzano rowy, remontowano przepusty i kładziono nową nawierzchnię asfaltową. Modernizacja dróg gminnych „Granice” i „Wąwóz” w Lewniowej, „Przez Wieś” i „Skotnik” w Żerkowie, „Łącznik Nowa Wieś – Granice Chronowskie”, „Wiśniowa”, „Wójtówka”, „Nowa wieś” i „Starodroże” w Gnojniku, „Na Dole” w Zawadzie Uszewskiej, „W stronę Malagi” i „Przy Lesie” w Gosprzydowej oraz „W stronę Lewniowej” w Biesiadkach kosztowały budżet Gminy blisko 210 tys. zł. Kontynuowana była także budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Gosprzydowej, rozpoczętą w ubiegłym roku. Na mocy porozumienia ze Starostwem Powiatowym (obydwa organy przeznaczyły na inwestycję po 125 tys. zł) wybudowano ciąg pieszo-rowerowy na odcinku od cmentarza parafialnego w stronę Lipnicy Murowanej. Ponadto, Gmina Gnojnik przekazała dotację w wysokości 20 tys. zł dla Powiatu Brzeskiego na modernizację parkingu, dróg wewnętrznych oraz chodników przy Szpitalu w Brzesku. Natomiast tegoroczna rekultywacja objęła pięć dróg: „Koło cmentarza w stronę Żerkowa” w Biesiadkach, „Bania w stronę Hołysta” w Gnojniku, „Od P. Golca w stronę Przesnej Drogi” w Zawadzie Uszewskiej, „Nad Stochla” w Gosprzydowej oraz „Na Śmietnisko” w Uszwi. Koszt prac prowadzonych na drogach dojazdowych do gruntów rolnych wyniósł blisko 155 tys. zł, z czego 61,6 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .