Domosławice. Pięć lat i już… Nagroda Jakości Nauczania „Sapere auso”
WYDARZENIA - Czchów
środa, 08 listopada 2017 01:16

Nagrodą Jakości Nauczania „Sapere auso” od kilkunastu dni może poszczycić się Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Księdza Profesora Jozefa Tischnera z Domosławic, w gminie Czchów. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że placówka powstała przed pięcioma laty. – To przez ogromną kreatywność uczniów i nauczycieli, wielką determinację władz gminy i dyrekcji szkoły – ocenia burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Niedawno burmistrz Czchowa, Marek Chudoba oraz delegacja Szkoły Muzycznej I st. w Zespole Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach, z dyrektorem Kazimierzem Wojnickim na czele, złożyli wizytę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. To symboliczne spotkanie dwóch szkolnych tradycji: bardzo młodej, zaledwie 5-letniej, z najstarszą w Polsce, bo liczącą sobie nieprzerwanie aż 429 lat.

Okazja do spotkania była niezwykła, jako że właśnie w auli I Liceum w Krakowie odbyła się gala wręczenia Nagrody Jakości Nauczania „Sapere auso”, ustanowionej przez marszałka województwa małopolskiego. Tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowanych zostało pięć  szkół, w tym jedna artystyczna – SM I st. w Domosławicach. Znaleźliśmy się tym samym w gronie placówek, które na swoją renomę pracowały przez długie dziesięciolecia, a nawet – jak w przypadku gospodarzy uroczystości – przez wieki. Miarą tradycji Szkoły Muzycznej w Domosławicach nie jest jednak czas, lecz bezprecedensowa kreatywność artystyczna, naznaczona różnorodnością i ciągłym podnoszeniem jakości. I tę właśnie aktywność, wspartą istotnymi sukcesami pedagogicznymi, w pełni doceniła kapituła nagrody.
Podczas gali wręczenia nagród, burmistrz Czchowa, Marek Chudoba, przybliżył fenomen szkoły, wypływający z unikatowej filozofii jej działalności. Jak przystało na szkołę muzyczną – nasza autoprezentacja miała charakter mini recitalu, na który złożyły się dwie pieśni Grzegorza Majki na duet wokalny i zespół kameralny: „Dlaczego” do słów Jana Twardowskiego, „Tischnerem uwodzeni” do tekstu z myśli Józefa Tischnera.
A wystąpiły: Emilia Gliździńska, Maria Molczyk – śpiew, Magdalena Furtak – saksofon, Karolina Mytnik – fortepian, Paulina Dębska – skrzypce, Awaz Szczepańska – wiolonczela
Całością zadyrygował kompozytor, Grzegorz Majka.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .