Droga zabezpieczona, osuwisko zlikwidowane
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 21 września 2017 00:31

Ponad czterysta tysięcy złotych kosztowała stabilizacja osuwiska w Biesiadkach. – Prace za nami, pozostała „drobna kosmetyka”. Dodam, że w całości roboty sfinansował budżet państwa - mówi naszej redakcji Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik. Pieniądze pozyskano z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba wspomnieć, że osuwisko uaktywniło się przed kilkunastoma laty. Od kilku lat gmina zabiegała o środki rządowe. Realizacja inwestycji ze środków własnych samorządu nie wchodziła w rachubę. Osuwisko znajdowało się niedaleko drogi powiatowej: Zawada Uszewska – Biesiadki – Łoniowa, na terenie Biesiadek. Droga ma ogromne znęcenie: nie tylko dla mieszkańców gminy Gnojnik, ale także gmin sąsiednich: Dębna i Czchowa.

Już kilka miesięcy po uaktywnieniu się osuwiska przygotowano tak zwaną kartę osuwiska, która wraz z kompletem dokumentów, stosownym opisem, została przekazana do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Opinia ekspertów wojewody małopolskiego nie pozostawiła najmniejszych wątpliwości. Ich zdaniem teren trzeba jak najszybciej zabezpieczyć. Problem w tym, że MUW nie dysponował pieniędzmi na ten cel. Liczne monity, słane przez władze gminy do wojewody, w końcu poskutkowały. Najpierw, w 2014 roku została opracowana dokumentacja projektowa stabilizacji osuwiska. Jesienią 2016 roku gmina złożyła wniosek o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zakres prac obejmował zabezpieczenie osuwiska, wykonanie tak zwanego palowania, drenaż – liniowe odprowadzenie wód; stabilizację osuwiska od wylotu przepustu przy drodze powiatowej, na długości około 70 metrów. Osuwisko powstało co prawda poza pasem drogowym, ale oczywiście nie wykonanie prac na czas, mogłoby w przyszłości doprowadzić do osunięcia się korpusu całej jezdni. Dlatego gmina wolała „dmuchać” na zimne i dlatego zabiegała – jak się okazuje bardzo skutecznie – o pieniądze na realizacje zdania. 
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .