Wszystkie szpitale samorządowe z regionu tarnowskiego znalazły się w sieci
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
wtorek, 11 lipca 2017 23:56

PI0 3770Wszystkie szpitale powiatowe (zarządzane przez organy samorządowe) z regionu tarnowskiego (obydwa tarnowskie oraz szpitale powiatowe z Brzeska, Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej) znalazły się w ogólnopolskiej sieci szpitali. – W praktyce oznacza to, że na okres najbliższych kilku lat mają zagwarantowane pieniądze z Budżetu Państwa. Wszystkie wspomniane wyżej placówki spełniły warunki konieczne, by znaleźć się w gronie szpitali sieciowych - mówi naszej redakcji wiceminister zdrowia, a zarazem poseł Ziemi Tarnowskiej, Józefa Szczurek – Żelazko.

Sieć szpitali, zdaniem minister Józefy Szczurek - Żelazko, zdecydowanie poprawi organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale (zarówno w skali makro – kraju, jak i mikro – subregionu tarnowskiego) oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Już dzisiaj wiadomo, że szpitale znajdujące się w sieci utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Dodajmy, że ostatecznie funkcjonowanie tego systemu ministerstwo przeznaczy ok. 93 procent środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne.

Co to oznacza dla szpitala?

Szpital będący w sieci ma gwarancję, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nim umowę, bez konieczności ubiegania się o środki w konkursach. Pozostałe siedem procent przeznaczymy na tryb konkursowy – dodaje minister Szczurek – Żelazko. Przypomnijmy, że w maju weszła w życie ustawa o tzw. sieci szpitali - system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, która jak zapewniają jej twórcy, ma zagwarantować krótsze kolejki i łatwiejszy dostęp do poradni lekarskich. Niedawno Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dokładną listę wszystkich placówek medycznych, które nie muszą obawiać się o finansowanie z NFZ. Wszystkie szpitale powiatowe z naszego regionu znalazły się na tym wykazie. Dodajmy, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia szpitale z sieci sprawią, że pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do przyszpitalnych poradni, a także kompleksową opiekę w szpitalu.

Jakie warunki?

Jak mówi minister, warunkiem zakwalifikowania się szpitala do sieci szpitali w Polsce było posiadanie ponad dwuletniej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dodatkowo obecność szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izby przyjęć (poza szpitalami: onkologicznymi, pulmonologicznymi i ogólnopolskimi. – Moim zdaniem znacznie skróci to kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych, na których pacjenci dotychczas wielokrotnie w ciężkim stanie musieli odczekać nawet kilka godzin. Pacjent po leczeniu szpitalnym będzie wiedział: kiedy, gdzie, do które przychodni i którego lekarza się zgłosić. Zagwarantowaną będzie miał także rehabilitację, jakże ważny element leczenia i usprawniania. System będzie przejrzysty, klarowny – zapewnia minister Józefa Szczurek – Żelazko. Nie mniej istotne jest jeszcze to, że po zmianie, całodobowa opieka lekarska trafi do szpitali sieciowych. Teraz było tak, że niektóre przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej miały podpisane umowy z innymi podmiotami, inni ze szpitalami, a w praktyce, w nocy pacjenci trafiali na pogotowie. Priorytetem wszelkich projektowanych przez Ministerstwo Zdrowia zapisów jest zabezpieczenie wszystkim obywatelom dostępu do najwyższej jakości świadczeń w ramach NFZ. Celem Ministra Zdrowia jest zagwarantowanie większej odpowiedzialności państwa za zdrowie Polaków. W tym celu rząd wprowadził już zakaz komercjalizacji szpitali publicznych oraz wprowadza w życie ustawę o tzw. sieci szpitali.

Pielęgniarki wrócą do szkół

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku szkolnym (2018/2019) pielęgniarki wrócą do szkół. Ministerstwo Zdrowia chce, by do większych szkół wróciły również gabinety stomatologiczne.   – Nie ma pytania czy: jest pytanie kiedy. Najprawdopodobniej w przyszłym roku szkolnym – zapowiada wiceminister zdrowia. - To bardzo dobra decyzja – tak mówią zarówno lekarze jak i pielęgniarki. Oczywiście na „tak” są rodzice. Gabinet profilaktyki zdrowia  uporządkowałby system opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą w szkole.   Jak podkreśla minister Józefa Szczurek – Żelazko Ministerstwo Zdrowia uważa, że bardzo ważna jest, chociaż wciąż niedoceniania i mało obecna także w szkołach, profilaktyka zdrowotna. Po zmianie pielęgniarki będą mogłyby realizować czy koordynować  w szkołach programy profilaktyczne czy prozdrowotne oraz zachęcać do zdrowego trybu życia.
Regularne badania i ciągłość opieki pozwolą na wychwycenie stanów chorobowych u dziecka już na pierwszym etapie. Mówimy na przykład o nadwadze czy niedowadze, niskim wzroście, nadciśnieniu, ale także o problemach emocjonalnych. Ale o szczegółach będziemy rozmawiać jak kierownictwo resortu zaakceptuje założenia do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032019

plus032019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .