Sejmik. Samodzielne rządy Prawa i Sprawiedliwości
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 05 czerwca 2017 22:04

Samodzielne rządy dla Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce – to wynik sondażu preferencji wyborczych przeprowadzonego na terenie naszego województwa przez Marcina Palade, który od wielu lat naukowo zajmuje się tym zagadnieniem. PiS w całej Małopolsce  „zgarnąłby” 21 z 39 mandatów. Platforma Obywatelska miałaby 13 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe – pięć. Poza sejmikiem znalazłyby się natomiast: Nowoczesna (4 procent poparcia w Małopolsce), Kukiz 15 (7 procent poparcia), Sojusz Lewicy Demokratycznej (3 procent) , Partia Razem (1 procent),  ugrupowanie Janusza Korwin – Mikkego (2 procent)  oraz inne komitety i partie (5 procent).

A jak przedstawiałby się sytuacja w tarnowskim okręgu wyborczym (przypomnijmy, że w przypadku wyborów do sejmiku małopolskiego, obejmuje on Tarnów oraz powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski i ziemski tarnowski – okręg do Sejmu dodatkowo zawiera powiaty: proszowicki i wielicki). PiS otrzymałby u nas cztery z siedmiu mandatów, Platforma Obywatelska – dwa, a polskie Stronnictwo – jeden. W samym mieście Krakowie do podziału jest osiem mandatów. Według Marcina Palade obydwie formacje: PiS i PO, podzieliłyby się mandatami po połowie (po cztery w stolicy województwa).  W nowosądeckim cztery z sześciu mandatów otrzymałby Zjednoczona Prawica; po jednym PO i PSL. W siedmio mandatowym okręgu, w którym mieszka premier Beata Szydło: PiS miałby cztery mandaty, PO tylko dwa i PSL – jeden. Wybory odbędą się w przyszłym roku.

 

Preferencje wyborcze

 

sejmik1as

 

Rozkład mandatów w poszczególnych okręgach

 

sejmikas2

źródlo: Marcin Palade / www.palade.pl

 
Marcin Palade: to polski socjolog polityki, autor wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. Były wiceprezes Polskiego Radia. W młodości związany z opozycją, działał w Duszpasterstwie Młodzieży Niepodległej i Międzyszkolnym Komitecie Solidarności w Warszawie. Absolwent Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 prowadził Ośrodek Badań Wyborczych, a w 2003 współtworzył Polską Grupę Badawczą. W 2004 i 2005 PGB zwyciężyła w rankingu zgodności wyników sondaży z wynikami wyborów opracowanym przez Centrum Smitha, a jako jedyna przewidziała zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2005. Pomysłodawca i współorganizator prawyborów parlamentarnych w wielu miastach w Polsce. Pisał dla „Do Rzeczy”, „Myśli.pl”, „Najwyższego Czasu”.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .