Brzesko. Ekologia na pierwszym miejscu
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 17 maja 2017 05:04

Brzesko wypowiedziało wojnę dzikim wysypiskom śmieci. Jakkolwiek wydawać, by się mogło, że magistrat jest od początku na straconej pozycji, próby podejmować warto. Zresztą gwoli prawdy, w porównaniu do lat 90. tamtego stulecia, ilość dzikich wysypisk śmieci znacznie spadła. Zdaniem burmistrza Grzegorza Wawryki jest to spowodowane kilkoma czynnikami. – Po pierwsze to efekt wieloletnich działań edukacyjnych, po drugie wprowadzeniem obowiązku płacenia za śmieci (ustawa śmieciowa) – podkreśla burmistrz Wawryka. Ale tradycyjnie już wraz z nadejściem wiosny pokazały się nie tylko zielone trawy ale również dzikie wysypiska śmieci znajdujące się wszędzie:  pobocza dróg, lasy, tereny gminne i prywatne.  Gmina Brzesko zleca porządkowanie terenów gminnych z zalegających śmieci, ale prace te przypominają walkę z wiatrakami lub prace Syzyfa, gdyż po uporządkowaniu jednego wysypiska powstają kolejne.  

Od lat plagą stają się również wyrzucane opakowania po pizzy lub po produktach z McDonald ‘s szczególnie po weekendzie.  Dziwi i bulwersuje fakt, iż mieszkańcy wywożą odpady i porzucają na odległych działkach, gdy w ramach systemu gospodarki odpadami można oddać każdy odpad komunalny. Prowadzone są akcje zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz prowadzony jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów tzw. PSZOK przy ul. Przemysłowej 11 w Brzesku, gdzie można dostarczyć w ramach wnoszonej opłaty szeroką gamę odpadów komunalnych. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej Urzędu w zakładce – środowisko. Po raz kolejny apelujemy i przypominamy mieszkańcom, iż zgodnie z art. 145 Kodeku wykroczeń „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”. Ponadto  zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o odpadach, właściciel nieruchomości obowiązany jest do niezwłocznego  usunięci odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, gdyż domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi  jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.  – Prosimy mieszkańców o zgłaszanie dzikich wysypisk oraz  piętnowanie podrzucania odpadów – apelują władze samorządowe gminy Brzesko.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

db2018plakat

pr0502018b

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .