Wszystkie szpitale publiczne z regionu tarnowskiego w sieci
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 23:54

Znaczny wzrost wynagrodzeń w służenie zdrowia, w perspektywie kilku lat, efektywniejsze wydawanie środków publicznych, poprawa jakości i dostępności do świadczeń medycznych, skrócenie oczekiwania na zabiegi i porady w poradniach specjalistycznych, poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, to najważniejsze efekty reformy służby zdrowia, w ramach wprowadzenia tak zwanej sieci szpitali  - mówiła podczas dzisiejszego spotkania w Bochni z pracownikami służby zdrowia, związkowcami i samorządowcami wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko. Spotkanie zorganizowali: NSZZ „Solidarność”, Civitas Christiana z Bochni oraz Biuro Poselskie  Poseł na Sejm RP Józefy Szczurek – Żelazko.

- W wielu krajach Unii Europejskiej, chociażby u naszego zachodniego sąsiada, w Niemczech, działa krajowa sieć szpitali. Jest to narzędziem realizacji polityki  zdrowotnej państwa. Z jednej strony chodzi o racjonalne wydatkowanie środków, ale to nie jest czynnik determinujący rząd, ale przede wszystkim zapewnienie optymalnej liczby szpitali, która gwarantuje obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne. Oczywiście szpitali odpowiednio wyposażonych, mających doskonałą kadrę lekarska i średni personel medyczny i świadczących usługi medyczne na najwyższym poziomie. Te szpitale będą także odpowiadały za stan bezpieczeństwa obywateli w sytuacjach wystąpienia nagłych zdarzeń nagłych, klęsk żywiołowych czy epidemii. Szpitale w sieci będą otrzymywać środki na swoje funkcjonowanie w ustalonej kwocie z góry  w formie tak zwanego ryczałtu – mówi wiceminister zdrowia. Ostateczną listę poznamy pod koniec czerwca. Szansę mają te, które co najmniej od dwóch lat mają umowę z NFZ i w których działa szpitalny oddział ratunkowy.. Pacjent, który trafi do szpitala będzie miał zagwarantowane leczenie. Jeżeli będzie potrzebował specjalistycznej opieki, zostanie przekazany do szpitala o wyższym poziomie. W przypadku jeżeli będzie mu udzielone leczenie szpitalne, będzie miał zagwarantowaną opiekę w poradniach poszpitalnych. - Moim zdaniem wszystkie szpitale, dla których organem prowadzącym są samorządy, a więc szpital w Brzesku, Bochni, obydwa szpitale tarnowskie: miejski i wojewódzki oraz szpital w Dąbrowie Tarnowskiej – tłumaczyła J Szczurek = Żelazko. Pod koniec marca Sejm przyjął ustawę. Do końca czerwca powstanie lista szpitali w sieci, które – takie mamy założenia – z dniem 1 października 2017 roku, będą działały w ramach ogólnopolskiej sieci szpitali. -  A co z tymi placówkami, które w sieci się nie znajdą?
Po pierwsze będzie ich niewiele, po drugie na sieć szpitali przekażemy 91 procent środków, pozostałe 9 procent, trafi do kontraktowania, na podobnych zasadach jak to jest teraz. Chcę zaznaczyć, że pierwsze umowy ze szpitalami zostaną podpisane na cztery lata, kolejne na 10. To pozwoli szpitalom zaplanować wieloletni cykl inwestycyjny.  Wiceminister mówiła także o planach podniesienia pensji pielęgniarek (ustanowienia minimum płacy w tym zawodzie) oraz całym systemie reformy. W gronie dyskutantów znaleźli się pracownicy służby zdrowia, jak też samorządowcy. Starosta bocheński Ludwik Węgrzyn podkreślał, że resort zdrowia jest tym resortem, który poważnie traktuje dialog społeczny z samorządami.

 (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032019

plus032019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .