Gnojnik. Będzie ekologicznie i… tanio
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 29 marca 2017 20:46

Co najmniej 150 właścicieli domów w gminie Gnojnik skorzysta z dotacji na wymianę pieców węglowych na piece spełniające normy spalania, określone dyrektywami unijnymi. – Jeśli inwestycja zamknie się w kwocie ośmiu tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa domowego, w całości pokryjemy ją ze środków dotacji unijnej – zapewnia wójt Sławomir Paterek.W gminie Gnojnik zostanie wymienionych 100 pieców na paliwa stałe oraz 50 na paliwo gazowe. Jeśli pojawią się jakieś oszczędności przy realizacji projektu, wówczas osoby z listy rezerwowej mają szansę załapać się na dotację. O miejscu na liście (oczywiście po spełnieniu warunków określonych przez samorząd województwa małopolskiego) decydowała kolejność zgłoszenia się do udziału w realizacji projektu – podkreśla wójt Paterek. Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać równowartość 350 zł/kW mocy nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz nie więcej niż 10 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu.

– Nabór wniosków w urzędzie wojewódzkim ruszył 30 grudnia, a do podziału jest ponad 216,5 miliona złotych. Pozwoli to na likwidację ponad 26,5 tys. starych pieców węglowych na terenie Małopolski. Wniosek przygotowany przez 8 gmin z regionu brzeskiego i tarnowskiego, pilotowany przez gminę Gnojnik, został opracowany bardzo sprawnie i merytorycznie – ocenia Wojciech Skruch, radny sejmiku. O dotację z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii (OZE) lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Dodajmy, że warunkiem uzyskania dotacji na wymianę pieców jest termomodernizacja budynku. Środki na ocieplenie budynku zabezpieczono w Programie JAWOR realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOSiGW). To niskooprocentowana pożyczka z atrakcyjnymi warunkami spłaty.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .