Czchów Iskierka dla Seniora
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 07 stycznia 2017 21:14

Stowarzyszenie Dobroczynne Iskierka Nadziei, które na co dzień działa przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie, od wielu wspiera nie tylko uczniów szkoły. Od dwóch lat dzięki udziałowi w programie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS na lata 2014 – 2020 angażuje się także w działania na rzecz najstarszych mieszkańców miasta i gminy. Realizuje działania skierowane do osób starszych po 60 roku życia. Zdrowie, zaangażowanie społeczne, nabycie nowych umiejętności i kontakty międzyludzkie to priorytety w ramach realizowanych projektów.  Przez kilka miesięcy seniorzy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych mających podnieść ich kompetencje społeczne poprzez zajęcia z psychologiem, rozwinąć żyłkę przedsiębiorczości dzięki zajęciom Przedsiębiorczość III wieku.


Seniorzy brali udział także w zajęciach florystycznych, gastronomicznych, dziennikarskich, poznawali sposoby zachowania świeżości i szybkości myślenia poprzez wykonywanie specjalnych treningów umysłu, uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystkie zajęcia spotkały się z wielkim zainteresowaniem seniorów, którzy zawsze bardzo angażowali się w ich przebieg. Oprócz zajęć edukacyjnych seniorzy uczestniczyli także w wyjeździe do kina na film „Wołyń”, do Teatru im. J. Słowackiego na sztukę „Arszenik i stare koronki”, zwiedzili Muzeum Zamku w Niepołomicach, korzystali z dobrodziejstw Basenów Termalnych w Szaflarach podczas dwudniowego wyjazdu do Poronina i Zakopanego. Działania wolontariackie seniorów polegające na czytaniu bajek przedszkolakom i przygotowanie Dnia Pluszowego Misia zainspirowało Seniorów do przygotowania sztuki teatralnej pt. „Kot w butach”, którą obejrzało ponad 300 przedszkolaków z terenu gminy.  Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji programu ta część projektu sprawiła Seniorom największą radość. Na uznanie zasługuje także przygotowanie wizyty Św. Mikołaja dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Czchowie.       We wszystkich działaniach w ramach projektu towarzyszyli seniorom wolontariusze, młodzież szkolna dzięki czemu znacznie zwiększyła się integracja międzypokoleniowa.  Zaangażowanie osób starszych w realizację projektu jednoznacznie pokazuje jak potrzebne są tego typu działania i jak wielkie są potrzeby i oczekiwania osób już nie aktywnych zawodowo a wciąż z dużym apetytem na życie. Wszystkim uczestnikom projektu, Seniorom, Wolontariuszom, prowadzącym zajęcia i wszystkim życzliwym składam serdeczne podziękowania – mówi koordynator projektu Marta Sacha. Starosta brzeski Andrzej Potępa nie ukrywa, że tego typu działalność szkół doskonale wpisuje się w strategię powiatu. – W ten sposób młodzież uczy się wrażliwości, poznaje potrzeby innych ludzi – dodaje.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .