Bitwa pod Łowczówkiem
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 02 listopada 2016 21:54

Wielkimi krokami zbliżają się obchody XVIII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. 6 listopada na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku ponownie zgromadzą się mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego, aby oddać hołd bohaterom naszej niepodległości. Zlot poprzedzi konferencja „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”, zaplanowana na 4 listopada w Pleśnej. Do uczestnictwa z Zlocie zapraszają mieszkańców ziemi tarnowskiej Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

XVIII Zlot Niepodległościowy na cmentarzu w Łowczówku rozpocznie się o godz. 11.00. Mszą św. w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów. Po Mszy św. odbędzie się ceremonia oficjalna z apelem pamięci i salwą honorową oraz złożeniem przez delegacje wieńców przy kaplicy cmentarnej. Od godz. 13.00 na terenie przy cmentarzu tradycyjnie śpiewne będą pieśni legionowe przy ognisku, natomiast Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A udostępnią ekspozycję sprzętu wojskowego. Zloty Niepodległościowe w Łowczówku mają rangę powiatowych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, jak również upamiętniają bój stoczony w grudniu 1914 roku przez I Brygadę Legionów Polskich pod Łowczówkiem.
Z kolei 4 listopada w Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna odbędzie się już druga konferencja z cyklu „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo”. Zaplanowane zostały trzy wystąpienia: prof. dr hab. Andrzej Olejko „Działania lotnicze na froncie wschodnim wielkiej wojny 1914-1915”; dr Paweł Juśko - „Od Oleandrów do Łowczówka. Legiony Polskie na froncie wschodnim Wielkiej Wojny do grudnia 1914 roku. Aspekty militarne i polityczne”; Piotr Filip - „Gustaw Łowczowski - żołnierz, dyplomata, emigrant”. W programie przewidziano także projekcję filmu dokumentalnego „Łowczówek 14” oraz prezentację wydawnictwa „Dziedzictwo wielkiej wojny w krajobrazie oraz pamięci. Powiat tarnowski i gmina Pleśna - wspólne wyzwanie”. Początek konferencji o godz. 9.00. Organizatorami konferencji są Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik oraz Lokalna Grupa Działania - Dunajec Biała. Projekt uzyskał dofinansowanie Województwa Małopolskiego.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .