Brzesko. Strażackie uroczystości
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 07 maja 2016 09:54

PTR 6527Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Jakkolwiek patronalne święto druhów i pracowników służb ratunkowych wypada 4 maja, to jednak z niewielkim „poślizgiem”, odbyło się to tradycyjne świętowanie. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem pojawili się niemal w komplecie samorządowcy z powiatu brzeskiego. Byli starosta Andrzej Potępa, burmistrzowie Brzeska Grzegorz Wawryka i Czchowa Marek Chudoba, wójtowie Dębna – Wiesław Kozłowski, Gnojnika – Sławomir Paterek, Szczurowej – Marian Zalewski, Borzęcina – Tadeusz Żurek (zastępca wójta). Parlament reprezentowała natomiast Józefa Szczurek – Żelazko, a samorząd wojewódzki radny Adam Kwaśniak. W imieniu komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie, był II zastępca starszy brygadier Marek Bębenek. Policję reprezentował komendant powiatowy w Brzesku Roman Gurgul. Nie zabrakło także przedstawicieli firm i instytucji wspierających i współpracujących z brzeskimi strażakami. Swoją obecność zaznaczył Wojciech Krzyżak, znany przedsiębiorca drogowy z Iwkowej oraz Andrzej Zelek z Lewniowej.

Podczas uroczystej mszy modlono się w intencji strażaków. W homilii podkreślono ich ogromną rolę w ratowaniu mienia, zdrowia i życia mieszkańców miasta i powiatu. Wspomniano patrona – świętego Floriana. Strażacy to grupa zawodowa ciesząca się od lat największym zaufaniem społecznym. Ostatnie badania sondażowe skazują, że druhom ufa około 95 procent obywateli. Po nabożeństwie strażacy i goście pojawili się na placu manewrowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.  Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymny była krótka część oficjalna. Komendant powiatowy starszy brygadier Dariusz Pęcak dziękował za wsparcie samorządów, za wielkie zaangażowanie na rzecz budowy nowej strażnicy. W części oficjalnej nie zabrakło do odznaczeń dla strażaków, dyplomów, wręczenia nominacji na wyższe stopnie oficerskie, podoficerskie oraz dla strażaków z korpusu bojowego. Podsumowano przy okazji konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, wręczono im nagrody, uhonorowano sympatyków PSP w Brzesku. Poseł Józefa Szczurek – Żelazko dziękowała strażakom za serce wkładane w ratowanie życia, zdrowia i mienia. Deklarowała pomoc w rozwiązaniu problemów tutejszej komendy, zapewniała, że rząd premier Beaty Szydło stawia na poprawę warunków pracy i płacy strażaków zawodowych. – Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie naszego społeczeństwa bez strażaków: zarówno zawodowców, jak i ochotników - mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko. W imieniu samorządowców głos zabrał starosta Andrzej Potępa. – Czeka nas wielkie wyzwanie: budowa nowoczesnych obiektów dla potrzeb jednostki PSP oraz Komendy Powiatowej Policji. Wierze, że w ciągu kilku najbliższych lat te sprawy sfinalizujemy. Na pewno strażacy mogą liczyć na nasza pomoc – deklarował starosta Potępa. Komendant starszy brygadier Marek Bębenek mówił, że budowa strażnicy to wielkie wyzwanie logistyczne i finansowe. – Wierzę, że realne w najbliższych latach. Wam drodzy koledzy, w imieniu szefa resortu, komendanta państwowego oraz komendanta wojewódzkiego PSP składam najserdeczniejsze życzenia – mówił komendant Bębenek. Po części oficjalnej była okazja do rozmowy, poznania się przy ciepłej strawie.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .