Lipnica Murowana: Najwyższa palma ma prawie 30 metrów
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 29 marca 2015 23:05

4TR 625429.4 metra miała największa palma, która dzisiaj stanęła na lipnickim Rynku. Tradycyjnie już, od wielu zresztą lat, była dziełem Zbigniewa Urbańskiego. Już po raz 57. w Lipnicy Murowanej miał miejsce Konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku nie zabrakło notabli. Był kandydat na prezydenta RP, Andrzej Duda z Prawa  Sprawiedliwości, Platformę Obywatelską reprezentowała Elżbieta Bieńkowska, komisarz unijny oraz Marek Sowa, marszałek Małopolski. Był minister pracy Władysław Kosiniak – Kamysz, posłowie różnych opcji politycznych, starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, samorządowcy z kilku powiatów i kilka tysięcy turystów.

Przypomnijmy, że rekord należy do Zbigniewa Urbańskiego, którego palma, wykonana w 2011 roku liczyła ponad 36 metrów (dokładnie 36.04 metra). Dodajmy, że wówczas w Lipnicy gościła para prezydencka i to z rąk Bronisława Komorowskiego Zbigniew Urbański  odebrał nagrodę.

Konkurs palm, odbywa się w Niedzielę Palmową. Jest to ważny dzień dla katolików. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. A Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe.


Palmy były mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną już od rana. Były także występy zespołów regionalnych. Punktualnie o 10.15 nastąpiło otwarcie konkursu i poświęcenie palm. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Msza św. Konkursowi towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych, jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm. Natomiast wieczorem, w zabytkowym kościele św. Leonarda odbył się  koncert gitarowy pt. „Pasja”.

Przypomnijmy, że w 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. Tak będzie i w niedzielę. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

pr082019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .