Czchów: Jednogłośne absolutorium
WYDARZENIA - Relacje TV
środa, 25 czerwca 2014 00:09

Rada Miejska w Czchowie jednogłośnie udzieliła burmistrzowi skwitowania z wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy. Rajcy uznali, że zadania zapisane w budżecie zostały wykonane zgodnie z planem i prawem. – Cieszy mnie kolejne, jednogłośnie absolutorium. Jest to dowód uznania nie tylko dla mnie, ale także dla całego Urzędu Miejskiego ora wszystkich podległych nam instytucji. To zasługa wielu osób: kierownictwa urzędu, pracowników, radnych, sołtysów, członków rad sołeckich i całej naszej lokalnej społeczności – ocenia burmistrz Czchowa Marek Chudoba. Jego zdaniem kondycja finansowa gminy jest bardzo dobra.

Nim radni wyrazili opinię w głosowaniu na temat wykonania budżetu w 2013 roku, odczytano opinie na ten temat Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie oraz Komisji rewizyjnej rady Miejskiej w Czchowie. Obydwa dokumenty nie pozostawiają żadnych złudzeń: budżet został wykonany lege artis. Co było największym sukcesem gminy w ubiegłym roku? Burmistrz Marek Chudoba podkreśla, że na pewno budowa sieci kanalizacyjnej. Pod tym względem gmina jest liderem w powiecie brzeskim. Są takie gminy, jak chociażby gmina Borzęcin, w której do tej pory nie zbudowano ani metra sieci kanalizacyjnej. Około 800 tysięcy złotych przeznaczono w budżecie gminy Czchów na termomodernizację szkół i obiektów użyteczności publicznej. W przyszłości gmina zamierza ocieplić wszystkie budynki, których administratorem jest samorząd. Wykonano w tamtym roku termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Złotej, szkoły w Czchowie, w Jurkowie. Remont i modernizacja elewacji na szkole w Tworkowej to był wydatek rzędu 65 tysięcy złotych. W Tymowej zmienił się natomiast dach na szkole – na ten cel zapisano w budżecie kwotę 65 tysięcy złotych. Prace prowadzone także w szkole w Wytrzyszczce.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Gmina może zaoszczędzić w ten sposób nawet 20 – 30 procent na ogrzewaniu. Od lat wiele gmin buduje na „kredyt”. Niektóre gminy na przykład Borzęcin mają około 60 procentowe zadłużenie. Inaczej jest w Czchowie. – Nie tylko w mojej ocenie, ale przede wszystkim ekonomistów, nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra. Nasza gmina ma znacznie mniejsze zadłużenie niż inne gminy powiatu brzeskiego. Chcę powiedzieć, że Czchów ma bardzo bezpieczne wskaźniki. Nasze zadłużenie wynosi niewiele ponad 30 procent budżetu. Granica górna, którą osiągnęło już kilka gmin w naszym powiecie, wynosi 60 procent. Chcemy w ten sposób uciekać ze starego zadłużenia, by przygotować Gminę Czchów do nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020. Dzisiaj jesteśmy w stanie zaciągnąć nawet kilkanaście milionów kredytu, bez ryzyka utraty płynności finansowej. Sytuacja ekonomiczna gminy jest więc bardzo dobra. Te kilkanaście milionów to nasza to rezerwa na wkład własny do środków unijnych, które powinny pojawić się w przyszłym, najdalej w 2015 roku – zapewnia burmistrz Chudoba.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .